A visszérbetegség okozta fájdalomról

A visszérbetegség a magyar lakosság 20 százalékát érinti, leggyakorabban a 30-40 éves nők körében jelentkezik, de fiatalabb korban is egyre gyakoribb.

A betegség lényege, hogy a vénák fala meggyengül, így nem tudnak megfelelő mennyiségű vért szállítani. A szövetek között méreganyagok maradhatnak, amelyek gyulladásos folyamatokat indítanak el.

Miért fáj a visszér?

A visszérbetegség okozta fájdalom egyik oka a láb szöveteinek feszülése. A lábszár izomzatát ugyanis kötőszövetből álló tok veszi körül, és ha az erekből folyadék kerül a szövetekbe, a tok nem tud tágulni, ezért fájdalmat érzünk. Mivel az érfal belső rétege is károsodik, gyulladásos anyagok szabadulnak fel, a gyulladás pedig szintén fájdalmat okoz.

A fájdalom helye és jellege

A visszérbetegség kezdetben egyáltalán nem jár fájdalommal vagy csak nagyon enyhe fájdalmat érez a páciens. Először a láb megdagad, a bőr elszíneződik, kis lilás-kékes dudorok jelennek meg. (Ezt sokan csak kozmetikai problémának érzékelik.)

Amikor megjelenik a fájdalom, először csak sajgó érzés jelentkezik, nehéznek érezzük a lábunkat. Később megduzzad a lábszár, égő, lüktető, görcsös érzés alakul ki, főleg éjszaka görcsölhet be a lábszár. A fájdalom hosszabb ideig tartó álldogálás és ülés után rosszabbodik , a fájdalom mellett viszketés is felléphet.

A visszérbetegség első jele a lábak elnehezülése, megdagadása
A visszérbetegség első jele a lábak elnehezülése, megdagadása. Fotó: iStock

Az elhanyagolt visszérbetegségnek 15-20 év szükséges, hogy megjelenjen egy valóban súlyos szövődmény, a lábszárfekély . Szerencsére a visszérbetegség felismerése a külső jelek megléte miatt kifejezetten egyszerű, így a betegség ritkán jár ilyen komoly szövődményekkel.

Okok és hajlamosító tényezők

A visszérbetegség kockázata a kor előrehaladtával nő. Az öregedés során ugyanis egyre jobban elhasználódnak a vérerek szelepei, amelyek segítenek szabályozni a vér áramlását. Nőknél valószínűleg a hormonális változások miatt magasabb a visszérbetegség előfordulása: a terhesség, a PMS és a menopauza mind-mind hajlamosító tényezőnek számítanak.

A visszeresség kialakulásában az örökölt tényezők is fontos szerepet töltenek be, de a túlsúlyosak és az ülő- és állómunkát végzők is a veszélyeztetett kategóriába sorolhatóak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra