Nyújtsunk vagy sem? A nemrég végzett tanulmányok nem tudták kimutatni az edzés előtti nyújtás előnyeit.
A mintegy 2 400 ember bevonásával végzett ausztrál tanulmány ugyan nem dönti el a vitát, de Dr. Rob Herbert szerint a mérleg nyelve enyhe mértékben a nyújtás javára billen el. "Két korábbi kísérlet, melyet a nyújtó gyakorlatok baleseti kockázatra gyakorolt hatásával kapcsolatban végeztek, nem igazolta ennek létjogosultságát, és további kisebb laboratóriumi kísérletek sem zárultak más eredménnyel. Nem vártam, hogy bármilyen hatást kimutassunk, de ebben a sokkal nagyobb léptékű tanulmányban felfedeztük néhány sérülésfajta és a fájdalmak gyakoriságának enyhe csökkenését"
- mondta Dr. Herbert, a George Nemzetközi Egészségügyi Intézet kutató munkatársa.
A tanulmány résztvevőit találomra két csoportba osztották. Az egyik csoport az edzés elején és végén 7-7 perces nyújtó gyakorlatsort végzett. A másik csoport bemelegítés nélkül három hónapon át heti 3-4 alkalommal vágott neki a futásból, biciklizésből vagy aerobic foglalkozásból álló edzésnek.
Dr Herbert elmondta, hogy a bemelegítés nagyjából ötévente egy izom-, ínszalag- vagy ínsérülést spórolhat meg nekünk. 13 emberből csak 1 jelezte, hogy a nyújtás hatására kevésbé fájdultak meg az izmai.
"A hatás tehát csak minimális, szerepét nem mondhatjuk fontosnak. Azt mondom, ha szeretjük ezeket a gyakorlatokat, és úgy érezzük, jobban felkészít a sporttevékenységre, az csak egy mellékes előny. Aki viszont úgy érzi, ezzel nem teljes az edzésprogramja, vagy lerövidíti a testmozgással töltött időt, az ne fossza meg magát tőle" - hívta fel a figyelmet Dr. Herbert.
Ezzel szemben azonban egyre növekedett a jó bemelegítés előnyeire vonatkozó bizonyítékok mennyisége. Ez állhat a sporttevékenység kevésbé megerőltető változatából, például egy hosszabb távú futás előtti rövid, könnyű kocogásból. "Az intenzív mozgás előtti könnyed tevékenységnek van értelme" - Dr. Herbert szerint, aki beismerte, hogy ő maga sosem végzett nyújtó gyakorlatokat edzés előtt.