Napi 90 perc séta lenne jó

Több kutatás is azt állítja, hogy a mozgásszegény életmód a 21. század egyik legkomolyabb egészségügyi problémája. Nem véletlen tehát, hogy egyre több fórumon és egyre gyakrabban próbálják felhívni a figyelmet a rendszeres testmozgás fontosságára.

A rendszeres mozgás hozzájárulhat a mentális egészséghez, a minőségi alváshoz és a rák megelőzéséhez. Segítheti az immunrendszer egészséges működését, a vérnyomás normalizálását és az élettartam növelését. Egy amerikai kutatás rámutat arra is, hogy 2 millió cukorbetegség, félmillió szívbetegség és százezer rákos megbetegedés kialakulását lehetne megelőzni, ha a lakosság csak annyit mozogna, hogy 1 százalékkal csökkenjen a nemzeti testtömeg-index.

sport, testmozgás, séta, futás, rendszeres testmozgás, mozgásszegény életmód
Rendszeres testmozgással számos súlyos betegség megelőzhető lenne. Fotó: 123rf

Ennyit kellene mozogni

A szakértők egyre többször hívják fel a figyelmet a rendszeres testmozgás előnyeire. Arról viszont már kevesebb szó esik, hogy mi történik szervezetünkkel, ha abbahagyjuk a sportot és belefeledkezünk a semmittevésbe. A mozgásszegény életmód veszélyeiről itt olvashat!

A legfrissebb ajánlások szerint hetente legalább 150 perc közepes intenzitású testmozgást kellene végezni, ami napi szinten 20-25 percet jelent. Ez kicsit alacsonyabb a korábbi ajánlásnál, ami heti 210 - tehát napi 30 percnyi - mozgást írt elő. A javaslatok tehát nem teljesen egyértelműek, abban viszont minden szakember egyetért, hogy a rendszeres testmozgás az egészséges és hosszú élet egyik alapja.

A séta jótékony hatásai

Heti 150 perc tempósabb séta 7 százalékkal csökkentheti a korai elhalálozás esélyét. Heti 300 perc esetében ez az arány már 14 százalék. Ha pedig naponta jut idő egy 60 perces sétára, akkor akár 24 százalékkal is csökkenhet kockázat.

Arról azonban nincs adat, hogy napi 90 perc vagy annál több séta hogyan befolyásolja a várható élettartamot, hiszen viszonylag kevés olyan ember van, akinek napi szinten belefér az életébe és az idejébe ennyi mozgás. De a korábbi számítások szerint minél többet mozgunk, annál egészségesebbek leszünk és annál tovább élhetünk. Így a "mennyit kellene mozognunk" kérdésre a válasz az, hogy amennyit csak tudunk. A lényeg inkább a rendszeresség.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra