A rejtőzködő limfóma

A limfóma - a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganatos betegség - időben megkezdett kezelése gyógyulást hozhat. Hazánkban évente mintegy ezer új esetet fedeznek fel, míg világszerte egy millióan élnek ezzel a betegséggel.

Fulladás és viszketés

A 24 éves Mikula Anna betegsége 2002-ben kezdődött. Hetekig köhögött, szinte alig kapott levegőt. A bőrén kezdődő viszketést először ekcémának, majd napallergiának hitte. Az orvos allergia elleni gyógyszert írt fel. Amikor fogyni kezdett, eleinte még örült is, elvégre ő is súlyproblémákkal küszködött.

Sokat utazott korábban is. Amikor egy erős fizikai igénybevétellel járó biciklitúrára ment külföldre, a helyzet rosszabbodott. Kórházba ment, ahol a kilégzéskor jelentkező sípoló hang alapján asztmát valószínűsítettek. A holland orvos légzéskönnyítő szert adott neki. Hazaérve a mellkasröntgen készült róla, és itt merült fel a limfóma gyanúja. A tüdő CT után mintát vettek az akkor már gyerekfej nagyságú daganatból. Az Országos Onkológiai Intézetben azt mondták, az utolsó utáni pillanatban érkezett.

Az első tünetek megjelenése és a kezelés megkezdése között 7 hónap telt el. Kemoterápia indult, amit MabThera (rituximab hatóanyagú) immunterápia egészített ki. A kezelés alig viselte meg a szervezetét, és, ami a legfőbb, szembetűnő lett a pozitív változás, gyógyulni kezdett.

Persze a dolog egyáltalán nem volt ilyen egyszerű, akkor még csak 40-50 százalékos esélye volt a gyógyulásnak. Anna tudta, ez csak egy adat, és abban reménykedett, hátha ő a statisztikai átlag fölé esik. Hátha neki nagyobb lesz az esélye. Bízott szervezetében, orvosában és a rendelkezésre álló gyógyszerekben. Belevágott a kemoterápiába. A 3-hetes ciklusok után kritikus szintre csökkent a fehérvérsejtjeinek száma, ezért antibiotikumot és sejtnövelő injekciót kapott. A "sejthiányos" állapotban sokkal fogékonyabb volt a fertőzésre. Jelentkeztek a melléktünetek is: a hányinger, az étvágytalanság, az izomfájdalom, a gyengeség.

A rejtőzködő limfóma

A rejtőzködő limfóma

Nem hatott az antibiotikum

Reményt az adott, hogy szervezete a kezelésre jól reagált, rövid idő alatt felére zsugorodott a tumor, de közben fizikai állapota tovább romlott. A harmadik ciklus utáni sejthiányos állapotban magasra szökött a láza, ami az antibiotikumok ellenére sem múlt el.

Mellékhatásként tüdőgyulladás alakult ki, infúzióban kapta rá a gyógyszert. Csakhogy a negyedik nap után tüdeje és keringése felmondta a szolgálatot. Az intenzíven lélegeztető-gépre tették.Három nap után vérezni kezdett a tüdeje. Az orvosok ekkor döntöttek az immunterápia mellett. A sok fekvés és a szteroid miatt addigra olyan gyenge volt, hogy szinte járni sem tudott.

Az új kezelésnek enyhék voltak a mellékhatásai, így képes volt összpontosítani arra, hogy ismét járni kezdjen. A szükségszerűen leeső fehérvérsejt számot injekcióval lehetett rendezni. De az egyik sejthiányos szakaszban övsömöre lett, majd egy fertőzés miatt belázasodott. A hat ciklusnyi immunterápia után egy hónapon át célzottan sugarazták.

Kezelőorvosában felmerült, szüksége lenne a csontvelő transzplantációra. Beleegyezett. Erős kondicionáló kezelések előzték meg az őssejtek gyűjtését a sajátdonoros transzplantáció elvégzéséhez. Többször kapott vérátömlesztést.

Többször kapott különféle fertőzést, majd elgombásodott a szervezete. A veseműködése megtámogatására dializálni kellett. Levált a nyálkahártyája, hetekig nem tudott enni. Összesen négy hónapig volt elzárva a külvilágtól.

Anna ma egészségesnek mondja magát, de tudja, a hosszú kezelés nem múlt el nyomtalanul. Vérképében vannak eltérések, kicsit magasabb a koleszterinszintje, süllyedése megemelkedett. A pajzsmirigyhormonjai alacsonyak, visszeres lett a lába, kezén csontelváltozás mutatkozik. 2004 januárja óta semmilyen kezelést nem kap.

Anna meg akarja írni, hogy min ment át. "Bemutatná" a betegséget, és azt, hogy milyenek a daganatos, különösen a hematológiai betegek ápolási igényei, akik akár hónapokra el vannak zárva a külvilágtól. Azért akar írni, hogy megismertesse az emberekkel az egészség értékét.

Oda kell figyelnünk magunkra

Meggyőződése, hogy a lélekben zajló feszültségek nagy hatással vannak a daganatos betegség kialakulására. Márpedig, mondja Anna, ha a lélek képes megbetegíteni a testet, ha a tartós stressz, a rossz kedélyállapot felőrli az egészséget, akkor feltehető, hogy akarattal, kitartással, életigenléssel, a megfelelő terápiák - mérlegelés utáni - elfogadásával, a szakemberek tudásába, jó szándékába, tapasztalatába vetett bizalommal, sikerülhet a felépülés

Anna szerint a legtöbb ember nem fordít kellő figyelmet az egészségére, annak megőrzésére, a bajok, betegségek megelőzésére.

Sokat kell tanulnunk saját magunkról, szervezetünkről, de az orvosoknak is megvannak a maguk feladatai, véli Anna. Az orvosnak, legyen az ellátás bármelyik szintjén, fel kell ismernie, hogy a limfóma is tumor. A betegek nagy része semmit nem tud a hematológiai kórokról, tehát az orvosé a felelősség nagyobb része - neki kell időben, a megfelelő vizsgálatokra küldenie a beteget.

Ez a történet talán érthetővé teszi azt is, miért kellenek az önsegítő csoportok. A Limfóma koalíció ma már nemzetközi szervezet. A nonprofit hálózatnak 22 országban 27 tagszervezete van. A Limfóma Világnapot (szeptember 15-én tartják minden évben) azért kezdeményezték, hogy megismertessék a közvéleményt a betegséggel, annak tüneteivel, felhívják a figyelmet a korai és pontos diagnózis fontosságára, és felmutassák a reményt: a korszerű, eredményes terápiát.

Szerző: Fazekas Erzsébet, MTI-Press

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra