Főként Zala és Vas megyében, kiemelten az Őrségben tapasztalják azt az ott lakók, hogy túlszaporodtak a meztelencsigák – írja az Agroinform. A kártevők nemcsak a lakóházak kertjeiben, hanem az árutermelő kertészetekben is nagy károkat okoznak. Eközben a velük szembeni védekezést komolyan nehezíti, hogy immár két éve nem érhetőek el szabad forgalmazásban a metaldehidet tartalmazó irtószerek, amelyeket korábban a legszélesebb körben használták a csigák ellen.
Korábbi felmérések szerint elsősorban két faj, a spanyol meztelencsiga és a nagy meztelencsiga terjedt el az országban, illetve ezek végzik a legnagyobb pusztítást a kultúrnövényekben. Közülük idén előbbi szaporodott el leginkább. „Egy kifejlett egyed élete során, ami körülbelül egy év, 200-400 tojást is rakhat, így egy időjárási szempontból számára kedvező időszakban, mint amilyen az idei csapadékos nyár, lekörözi az őshonos fajokat” – mutatott rá Turóci Ágnes, az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének tudományos segédmunkatársa. Hozzátette, a spanyol meztelencsiga ellenállóbb a kiszáradással szemben, így a kánikulát is jobban viseli. Nem ritka, hogy egyedei a tűző napon is tömegesen megjelennek.
Mivel metaldehid hatóanyagú csigaölőszerekhez csak növényvédelmi végzettséggel rendelkező szakemberek juthatnak hozzá, ezért a legtöbben a védekezés más formáival tudnak csak élni. Az Agroinform korábbi felmérése szerint ez általában azt jelenti, hogy az emberek egyszerűen kézzel próbálják összeszedni és elpusztítani a csigákat. Vannak, akik szárító hatású anyagokkal, például sóval, mészhidráttal vagy hamuval szórják körbe a féltett kertrészeket. Ezenkívül kisebb körben alkalmazott módszer a csigacsapda-állítás és a kacsatartás.