Egyre többen hagyják el a fővárost

A főváros népessége már hat éve folyamatosan csökken, a budapesti agglomeráció városainak lakosságszáma pedig dinamikusan növekedő tendenciát mutat. Egyes települések lélekszáma például 20-30 százalékkal emelkedett az elmúlt évtizedben.

A klímaváltozás ma már nyilvánvaló, hiszen elmosódnak az évszakhatárok. Az épületek zöme azonban még a változások kezdete előtt készült, és ez a későbbiekben problémákat okozhat.

A fővárosi agglomerációs inga többször is kilengett az elmúlt évtizedekben. Hol Budapestről költöztek el sokan a csendesebb és zöldebb lakókörnyezet reményében, hol éppen a nyüzsgő belváros és a könnyen elérhető szolgáltatások jelentették a vágyott célt - írta a Népszava, kitérve arra, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett karantén és egyéb intézkedések tovább erősítették a fővárosból való elvágyódást.

agglomeráció, költözés, elvándorlás, Budapest, főváros,
Sokan inkább az agglomerációba költöznek a csendesebb és zöldebb lakókörnyezet reményében.Fotó: Getty Images

Ezek a legnépszerűbb agglomerációs városok

A Belügyminisztérium adataira hivatkozva a Népszava az utóbbi évek legnagyobb mértékben növekvő településeiről is beszámolt. Halásztelek népessége például 2011 és 2021 között 29 százalékkal nőtt, Veresegyház, Gyömrő és Göd is 20 százalék feletti lélekszám-gyarapodást mutatott az elmúlt időszakban, miközben Budapest lakossága 2015 óta folyamatosan csökken. A fővárosból való elvándorlás folyamatát a koronavírus-járvány csak még tovább erősítette: egyetlen év alatt 1-8 százalékkal nőtt a lakosok száma például Érden, Szigetszentmiklóson és Nagytarcsán, még az agglomerációs ingatlanárak látványos növekedése ellenére is.

Klímavédelem szempontjából ez nem túl ideális

Fontos azonban megjegyezni, hogy a nagyvárosok - például Budapest - szétterülése hosszú távon nem fenntartható, mivel hatása a klímacélokkal ellentétes. Az agglomerációs lakosságszám emelkedés ugyanis az útépítés és közműfejlesztés iránti igényt is növeli, a kicsi lakósűrűség következtében viszont ezek kivitelezési és fenntartási költségei sokkal nagyobb méreteket öltenek, mint a fővárosban, a szintén szükséges óvodai és iskolai férőhelyek bővítését pedig sok helyen meg sem tudják oldani. Az agglomeráció népszerűbbé válásának további negatív hatása, hogy állandósulnak a forgalmi dugók, amely szintén nem kedvez a klímavédelemnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra