A seb nem más, mint a bőr folytonosságának megszakadása. Ezt fizikai sérülések, kémiai és hőhatások egyaránt előidézhetik, szervezetünk azonban mindig ugyanúgy reagál. Mint az a Johns Hopkins Egyetem orvosi kara tájékoztatójában olvasható, a sebgyógyulás rögtön azután elkezdődik, hogy megsérültünk. Az első lépés, hogy a vérben keringő vérlemezkék elállítják a vérzést, hogy aztán a sebkörnyéki erek gyulladásos reakció nyomán kitáguljanak, fokozva a terület oxigén- és tápanyagellátását, egyben erősítve a lokális immunvédekezést. Ezt követi a varosodás, bezárva a sebet. A var alatt pedig lassanként kifejlődik az új szövet, amely néhány hét alatt meg is erősödik. Pár hónap elteltével a bőr közel olyan erőssé válik az érintett felületen, mint amilyen a sérülés előtt volt.
A lassú sebgyógyulás okai
Noha mindez első olvasatra egyszerűnek tűnhet, valójában rendkívül összetett biokémiai folyamatok állnak a háttérben. Bizonyos tényezők pedig gátolhatják e folyamatok zökkenőmentes lezajlását, ezáltal a gyógyulás is lelassulhat vagy teljesen ellehetetlenülhet. Az egyik legjelentősebb kockázati tényező a vérellátás. Az oxigén és a tápanyagok ugyanis kulcsfontosságú funkciót töltenek be. Ha tehát az érintett terület vérkeringése, ezáltal pedig oxigén- és tápanyagellátása nem megfelelő, az nagyban visszavetheti a gyógyulást. Különösen gyakori ez a probléma cukorbetegeknél, magasvérnyomás-betegeknél, elhízással élőknél és egyéb érrendszeri megbetegedések esetén. Ugyancsak nehezíti a sebgyógyulást a dohányzás.
Ha egy seb látszólag nehezen gyógyul, illetve nem következik be érdemi javulás néhány hét alatt sem, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Ha pedig még romlik is az állapotunk, esetleg sebfertőzés jeleit észleljük, úgy azonnal fel kell keresni szakembert. Fertőzésre utalhat, ha a seb duzzadt, vörös, meleg tapintatú, továbbá fájdalmas, esetleg gennyes váladék szivárog belőle. A krónikus sebek kezelése olykor sebészeti beavatkozást igényel, de a kezelőorvos egyéb módszerek alkalmazását is javasolhatja. Akad azonban, amit a beteg is megtehet otthon a mihamarabbi gyógyulás érdekében.
A krónikus sebek otthoni kezelése
A Better Health összefoglalója szerint betegként az alábbi módokon segíthetjük elő a sebgyógyulást.
- Óvatosan a gyógyszerekkel: egyes gyógyszerek akadályozhatják a szervezet természetes gyógyító folyamatait. E körbe tartoznak például egyes vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők is. Érdemes kezelőorvosunkkal egyeztetni arról, hogy milyen készítményeket célszerű átmenetileg kerülni.
- Fontos a megfelelő táplálkozás: testünknek többféle tápanyagra is nagy szüksége van az új szövetek kialakításához. Alapvető a megfelelő folyadékpótlás, de mellett gondoskodnunk kell megfelelő fehérje-, cink-, réz-, A-vitamin- és C-vitamin-bevitelről egyaránt. Utóbbit a gyógyulás ideje alatt javasolt táplálékkiegészítő útján is megtámogatni.
- Tartsuk bekötve a sebet: a sebgyógyulást segíti a meleg környezet. Ezért is ajánlott folyamatosan kötés alatt tartani a sebet, rendszeresen cserélve a kötszert. Kerülni kell viszont az antiszeptikus krémek és spray-k használatát a krónikus sebeken. Ezek ugyanis nemcsak a kórokozókra, de a gyógyulásban közreműködő sejtekre is toxikus hatással lehetnek.
- Maradjunk aktívak: természetesen a seb elhelyezkedése és mérete jelentősen meghatározhatja, mennyire tudjuk megőrizni fizikai aktivitásunkat a gyógyulás ideje alatt, ezzel együtt fontos törekedni a rendszeres testmozgás. A mozgás javítja általános egészségi állapotunkat és a véráramlást, ilyen módon a sebgyógyulást is támogatja.
- Ne feledkezzünk meg betegségeinkről: mint ugye említettük, egyes betegségek eleve kockázati tényezőként működnek a sebek krónikussá válásában. Éppen ezért a gyógyuláshoz az is elengedhetetlen, hogy ezeket megfelelően kontrolláljuk. Cukorbetegek esetében például mindenképpen törekedni kell a vércukorszint egészséges tartományban tartására. A dohányzásról pedig érdemes legalább átmenetileg leszokni.