Hüvelygomba nyáron: hogyan kerüljem el?

Ha nyár és vízpart, akkor már mindenki jól tudja, hogy gondoskodni kell bőrünk fényvédelméről. Azt azonban sokan elfelejtik, hogy a védelemre az intim területeken is szükség van. Hiszen nincs is annál rosszabb, amikor a jól megérdemelt nyaralást elrontja egy kellemetlen fertőzés.

A hüvelygomba a női intim testrészek leggyakoribb fertőzése. A nők háromnegyede átesik rajta életében legalább egyszer, többeknél azonban hosszú ideig, akár évekig is visszatérő problémát jelent. Ráadásul a meleg és a nedves közeg még jobban kedvez a kórokozók szaporodásának, így nyáron, vízparton még nagyobb veszélynek vagyunk kitéve.

Pontosan mivel állunk szemben?

A latin néven vulvovaginalis candidiasis betegséget olyan, főként Candida gombafajok okozzák, amelyek az egészséges hüvelyflórában is jelen vannak. Fertőzés azért nem alakul ki, mert a szervezet védekezőrendszere nem engedi. Ha azonban gyengül a védelem, a gombák elszaporodnak és gyulladást váltanak ki - elsősorban a hámsejteken, de akár mélyebben fekvő rétegekbe is behatolnak. A női nemi szerveket az úgynevezett tejsav-baktériumok, azaz Lactobacillusok védik, méghozzá úgy, hogy a hüvelyben lévő szénhidrátokat tejsavvá bontják. Így biztosítják a megfelelő, enyhén savas kémhatást. Ha ez a kémhatás megváltozik, visszaszorul a védő Lactobacillusok aránya, a természetes védekezőképességünk lecsökken, utat engedve a gombák szaporodásának. Ilyenkor jelennek meg a hüvelygomba jellegzetes és kellemetlen tünetei, a viszketés, égő érzés sűrű, fehér, túrós állagú, szagtalan váladék kíséretében. A legfőbb feladatunk tehát, hogy az egyensúlyt minél tovább megőrizzük.

Mit tehetünk ellene?
Mit tehetünk ellene? Fotó: iStock

Mit tehetünk ellene?<br /><strong></strong>

1. A védekezőképességet tehát a Lactobacillusok látják el. Ha ezeket - akaratlanul - kiirtjuk, értelemszerűen nem tudják ellátni a feladatukat. Amennyiben antibiotikumot szedünk, gyakorlatilag szőnyegbombázást végzünk a szervezetünkben: a kórokozók mellett a hasznos baktériumokat is kiirtjuk belőle. Ezért - amennyire lehet - kerüljük a felesleges antibiotikum-kúrákat. Ha mégis sor kerül ilyenre, igyekezzünk segíteni a saját Lactobacillusok fenntartását tejsavat is tartalmazó készítményekkel, illetve kívülről visszapótolni őket probiotikummal.

2. Ügyeljünk az intim higiéniára, különösen menzesz idején, de ne használjunk intim mosakodókat, irrigálót, illetve spray-ket! Ezekkel könnyen eltávolíthatjuk ugyanis a hüvely hámrétegéről a hasznos baktériumokat is.

Betegségek, melyek hüvelyszárazságot okoznak - részletekért kattintson !

3. Kerüljük a szénhidrátdús étkezést, és legyünk mértékletesek a cukorfogyasztással is! Úgyhogy búcsút kell inteni a lángosnak, a pizzának, a jégkrémeknek és a cukros üdítőitaloknak is, hiába esnek olyan jól a nyári melegben. Megelőzésre pedig fogyasszunk antioxidánsokban, rostokban és vitaminokban gazdag ételeket. Rendkívül ajánlott például az immunerősítő és antioxidáns hatású fokhagyma vagy a grapefruit.

4. Viseljünk természetes alapanyagú fehérneműket, hálóinget, pizsamát, hiszen a műszálas darabok csak fokozzák az izzadást, nem engedik szellőzni a bőrünket, és ezáltal rendkívül meleg és nedves környezetet biztosítanak, ami kedvez a gombák szaporodásának. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a strandon mindig legyen velünk váltó fürdőruha. Ha fürdőzés, úszás után a vizeset azonnal szárazra cseréljük, már sokat tettünk azért, hogy a fertőzéseket megakadályozzuk. Ugyanígy, ha lehet, azonnal vegyük le magunkról az átizzadt edzőruhát is. A fehérneműnket legalább 60 fokon mossuk, hiszen ezen a hőmérsékleten már elpusztulnak a kórokozók. Ügyeljünk arra is, hogy a vízből kiérve mindenütt alaposan töröljük szárazra a testünket, de különösen a hajlatokban, mint például, hónalj, lábujjak, mellek környékén, és természetesen a külső nemi szerveknél. A strandon is rendszeresen mossunk kezet, a vízből kiérve zuhanyozzunk le, és használjuk a lábáztatókat is.

5. Menstruáció alatt különösen figyeljünk oda az intim higiéniára. Érdemes tájékozódni olyan eszközökről is, mint például az úszótampon, amelyet kifejezetten a vízben való tartózkodásra fejlesztettek ki. Cseréljük gyakrabban a tamponokat, betéteket.

6. Legyünk körültekintőek a közösülés folyamán. Figyeljünk arra, hogy ne keletkezzen hámsérülés az intim tájakon, hiszen akkor könnyebben támadnak a kórokozók. Használjunk óvszert, amennyiben bármilyen fertőzés tüneteit észleljük magunkon. Kondomra akkor is szükség van, ha már elkezdtünk egy esetleges gyógyító kezelést, mert így kivédhetjük az úgynevezett pingpong-effektust, azaz hogy a párunk később visszafertőzzön bennünket.

7. Ha makacs tüneteink vannak, azonnal forduljunk nőgyógyászhoz, aki kenetvétel után felírhatja a megfelelő hüvelykúpot, kenőcsöt vagy tablettát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra