Egy új kutatás eredményei szerint számunkra teljesen ismeretlenek véleménye nagymértékben befolyásolja, milyen párt választunk magunknak.
Az amerikai Indianai Egyetem kutatói 40-40 férfi és nő részvételével azt vizsgálták, változik-e az önkéntesek párválasztási preferenciája, miután megtekintettek 8 db "gyorsrandiról" készült videofelvételt. A férfiaknál azt tapasztalták, hogy mindegyik videofelvételt követően megnőtt a nők iránti érdeklődésük, de amikor a felvételen olyan férfit láttak, aki érdeklődik is a randevúra érkezett hölgy iránt, és a férfi jóképűnek is volt mondható, akkor az érdeklődésük még sokkal erősebbé vált.
A nőknél is megfigyelhető volt, hogy amennyiben a randevú felvételén a nő érdeklődött a férfi iránt, akkor a megfigyelők is jobban érdeklődtek, illetve amennyiben a felvételen szereplő nő kevésbé volt oda a párjelöltért, akkor a megfigyelő nők sem tartották vonzónak a férfit.
A kutatók szerint eredményeik azt mutatják, a régi gondolat, hogy a párválasztás egy kizárólag személyes folyamat megdőlni látszik. Az amerikai szakemberek szerint ez nem is csoda, hiszen a pár felkutatása az állatvilágban sem csupán egyedi igények alapján történik, hiszen az állatok is megfigyelik, milyen preferenciákkal rendelkeznek más fajtársaik, és így finomítják, teszik hatékonyabbá saját keresésüket is, voltaképpen részben úgy gondolkodnak: ha mások szerint jó, akkor az nekem is jó kell legyen.
A kutatók úgy vélik, a felfedezés jelentősége abban áll, hogy az egyének nem csupán a család, a közvetlen környezet, a barátok véleménye hatására választanak párt maguknak, de gyakorlatilag vadidegenek is befolyásolják a folyamatot.