Így ápoljuk a lábunkat télen (x)

Bár a lábgombáról sokan azt gondolják, hogy elsősorban nyáron okozhat gondot, valójában télen is komoly figyelmet kell fektetni a lábápolásra. Ehhez adunk néhány tippet.

A lábgomba valódi népbetegségnek számít, bár csak megbecsülni lehet, hogy hány embert érint. Nagyon sok ember ugyanis nem fordul orvoshoz a kellemetlen panaszokkal, és inkább otthon, önállóan próbálja kezelni azokat. Mivel a gombákat hosszú és kitartó munkával lehet csak kiirtani, a házi praktikákkal sokszor kudarcot vallunk. Nem mindegy, hogy mivel és meddig kezeljük a betegséget, hogy a kellemetlen panaszok tényleg elmúljanak.

5 tipp lábgomba ellen A meleg idő és az izzadás gyakoribbá teszi az atlétaláb néven ismert bőrtünetek megjelenését. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász szerint megfelelő kezeléssel megszabadulhatunk a kínos panaszoktól. Kattintson a részletekért!

Télen nagyobb gondot jelent a körömgomba

Sokan azt gondolják, hogy a lábgomba csak a strandszezonban jelenthet problémát, ez azonban egyáltalán nem igaz. Éppen ellenkezőleg, a legnagyobb figyelmet a téli hónapokban kell fordítani a lábápolásra. Ilyenkor ugyanis bakancsban vagy zárt cipőben van a lábunk a nap jelentős részében, így nem tud megfelelően szellőzni. A vastag zokniban jobban is izzad, ami szintén növeli a gombásodás veszélyét, ráadásul télen jobban ki is szárad a bőr.

Az először a talpon vagy a lábujjak közötti területen megjelenő gombásodásért három gombaféle, a fonalas gombák, a penészgomba vagy a sarjadzó gomba okolható. Mivel ezek mindegyike a nedves, meleg környezetet kedveli leginkább, gyorsan megtelepedhetnek a zárt cipőben, illetve a benne lévő, izzadó lábon. A gombák az elhalt szöveteken élősködnek, és általában az ujjak között, illetve a körmökön telepednek meg. Bármely típusról is van szó, rendszerint ugyanazok a tünetek jelentkeznek: a bőr kipirosodik, ég és viszket, illetve apró hólyagok jelennek meg rajta. Előfordulhat, hogy a talp bőrén és a talpszéleken száraz, kissé pikkelyesen hámlóbőr jelenik meg: ezt a jelenséget hívják a bőrgyógyászok mokaszinlábnak.

Télen is komoly figyelmet kell fordítani a lábápolásra. Fotó: iStock
Télen is komoly figyelmet kell fordítani a lábápolásra. Fotó: iStock

A körömgombásodás egyik első tünete a körmök sárgás elszíneződése és megvastagodása, illetve eldeformálódása. Amennyiben a fertőzést sarjadzó gombák okozzák, a fertőzés a körömágy felől kezd terjedni, ha pedig fonalas gombák, akkor a köröm a felső része felől sárgásan elszíneződik, megvastagodik. A penészgombák sötét elszíneződést okoznak a körmökön.

A láb- és körömgomba a legtöbb esetben a patikák polcain is elérhető, vény nélkül kapható gombaölő szerekkel is jól kezelhető. Nagyon fontos a megelőzés, amiben olyan készítmények is segíthetnek, mint például a Hansaplast lábgomba elleni spray. A készítmény rendszeres használata csökkenti a láb izzadásának mértékét, így nemcsak a lábgomba kialakulását előzhetjük meg vele, de a kellemetlen szagok mértékét is csökkenti. Ha pedig már kialakult a gombás fertőzés, a kezelést kiegészítve is gyorsíthatjuk a gyógyulási folyamatot vele.

A kevésbé súlyos esetek nagyjából 8-10 napos kezelést igényelnek, előfordulhat azonban, hogy a gombás fertőzés ennek is ellenáll. Ha a panaszok egy-két hét kezelést követően sem múlnak el, érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki radikálisabb gombaölő készítményeket is felírhat. Fontos, hogy a cipőnket is alaposan fertőtlenítsük ki, és tegyük ki szellőzni legalább két napra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra