A depresszió eddig nem ismert oka

Az emésztőrendszerünkben lévő baktériumok közössége az agyunkra is hatással van: kutatások szerint a depresszió, illetve a Parkinson-kór kialakulásában is szerepet játszhat.

Testünk felszínén, és szervezetünkben baktériumok milliárdjai élnek, nagy részük pedig létfontosságú feladatot lát el: segédkezik az anyagcsere-folyamatokban, vitaminok felszívódásában, vagy éppen a gyulladások leküzdésében. Kevésbé ismert, de ezek a mikroszkopikus életformák az agyunk működésére is hatással vannak, és hatással vannak például a depresszió, az autizmus és a neurodegeneratív betegségek kifejlődésére.

Bélflóra: bámulatos dolgok derültek ki Az utóbbi évek széleskörű nemzetközi kutatásai eredményeképpen megismerhettük a mikrobiom fogalmát, melynek segítségével valódi válaszokat kaphatunk arra a kérdésre, hogy pontosan hogyan vezet a bélrendszer egyensúlyának felborulása a ma népbetegségnek számító kórképek megjelenéséhez. Kattintson !

Így hatnak a hangulatunkra a baktériumok

Japán kutatók egereken végzett kísérletekkel igazolták, hogy a baktériumok milyen hatással vannak a hangulatváltozásainkra. Hagyományos, illetve steril környezetben nevelkedett egereknél is vizsgálták a stresszhormonok termelődését, és azt vették észre, hogy a mikrobákkal sosem érintkezett állatoknál ugyanaz az inger közel kétszeres hormonszint-emelkedést eredményezett. A kutatók most annak módjait keresik, hogy ezeket a baktériumokat hogyan lehetne felhasználni a mentális egészség javításához.

Az emberi mikrobiom legnagyobb részét az emésztőrendszerünkben lévő baktériumközösség adja - de hogyan hatnak ezek az agyunk működésére? Többféle úton is: például a koponya és a gyomor közötti legfontosabb idegpályán, az úgynevezett bolygóidegen keresztül, vagy az immunrendszer befolyásolásával, melyre szintén képesek bizonyos baktériumtörzsek. Az étkezéssel bejuttatott rostokat a bélbaktériumok rövid láncú zsírsavakká is alakítják, amelyek szintén hatással vannak a szervezetünk egészére.

Az emésztőrendszerben lévő baktériumok a depresszió kialakulását is elősegítik
Az emésztőrendszerben lévő baktériumok a depresszió kialakulását is elősegítik

Az egészséges mikrobiom változatos összetételű, rengeteg baktériumtörzs összessége alkotja. Kutatók megfigyelték, hogy a depresszióban szenvedők mikrobioma jóval kevesebb baktériumtörzsből áll - ez a változás önmagában nem feltétlenül indokolja a depresszió kialakulását, a kettő közötti összefüggés azonban jól látható - vélekedik Prof. Ted Dinan, a Cork Egyetemi Kórház professzora. Hogy ezt az összefüggést tisztábban lássa, a professzor és kutatócsapata depressziós emberek bélbaktériumait ültették át állatokba. A transzplantációt követően a kísérleti patkányok is depresszióba estek, nem érdekelte őket a cukros víz sem, amiből korábban nem győztek eleget fogyasztani.

Hasonló módon vizsgálták a Parkinson-kór és az emésztőrendszerben lévő mikrobiom kapcsolatát. Ez esetben is kiderült, hogy a betegséggel küzdő emberek baktériumközösségének összetétele jelentősen eltér az egészséges emberben kimutatható baktériumtörzsektől. A kutatók azt feltételezik, hogy a baktériumok elsősorban a betegség motoros tüneteinek kialakulásáért felelősek. Az összefüggés további kutatásokat igényel, amelyek siker esetén a későbbiekben új terápiák előtt nyithatják meg az utat.

Forrás: BBC Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra