Csaknem hatezer amerikai nő hosszú távú vizsgálatából az derült ki, hogy akik a legtöbbet mozogtak, azoknál 25 százalékkal alacsonyabb volt a daganatos betegségek kialakulásának kockázata, mint akik kevésbé voltak aktívak. Azonban a fiatalabb, fizikailag aktív nők közül azoknál, akik éjjelente kevesebb, mint hét órát aludtak, 47 százalékkal nőtt a kockázat azokhoz képest, akik kipihenték magukat éjszakánként.
"A több testmozgást sok helyen az alacsonyabb daganatos kockázattal azonosítják, ide értve az emlő- és vastagbélrákot is" - mondta el James McClain, az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet prevenciós munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. "A rövid alvás ezzel szemben épp ellenkező hatást vált ki számos kulcsfontosságú hormonális és metabolikus tényezőben, mint a testmozgás, ezért vizsgáltuk azt, hogyan befolyásolja ez a testmozgás és a daganatos kockázat kapcsolatát."
Ma még nem pontosan ismert, miért csökkenti a testmozgás a rák kialakulásának kockázatát, ám a kutatók úgy vélik, ez valószínűleg az alacsonyabb testsúly, valamint a rendszeres testmozgással összefüggő jobb immunfunkciók és hormonszintek miatt van így. Az elégtelen alvás számos más betegség, így a szívbetegség, elhízás és a cukorbetegség kialakulásában is kockázati tényezőt jelent, azonban még nem határozták meg a kutatók, hogyan előzi meg a betegségeket az éjszakai pihenés. A tanulmányt Washingtonban adták elő egy, az Amerikai Rákkutató Szövetség által szponzorált konferencián.
Forrás:
Medipress hírszolgálat