Embereken is működhet
A tudósok az öregedést eltérő megközelítésekkel kutatják, még az űrben is vizsgálódnak . Nagyjából két fő irány létezik, a genetikai és az anyagcsere-kutatások - bár ezek egyre inkább összeérnek. Ezúttal egy ígéretes anyagcsere-kutatást mutatunk be, amely azt vizsgálta, hogy az étrend megváltozása hogyan befolyásolja a sejtszintű öregedést a kerekesférgekben. Noha a férgek és az emberek között látszólag nincs sok közös vonás, a kutatók szerint jó okuk van feltételezni, hogy "élethosszabbító" eredményeik embereken is működhetnek.
A Louisiana Állami Egyetem Biológiai Tudományok Tanszékének kutatócsoportja Adam Bohnert adjunktus professzor vezetésével olyan úttörő kísérletről számolt be, amelyben egy bizonyos természetes növényi kivonattal etetett férgek 40 százalékkal tovább éltek. A növény az Ázsiában őshonos seprűüröm volt, a féreg pedig a kerekesféreg (lásd keretes írásunkat). A férgeket különböző dózisú ürömkivonattal etették a különböző életszakaszaikban (serdülőkorú, középkorú, időskorú), majd megnézték, hogyan reagálnak erre. A kerekesféreg körülbelül három hétig él, így ideális kísérleti alany volt. Egyrészt a kutatók egy-két hónap alatt határozott eredményeket mutathattak fel, másrészt maga a kutatás egy korábbi kísérletre épült, amely egerek anyagcsere-mintázatait vizsgálta ürömkivonatokkal.
Megnőtt az élettartamuk
A kutatásban azt találták, hogy a kezelt középkorú férgek nem csupán 40 százalékkal tovább éltek, mint a kezeletlen kontrollcsoport tagjai, hanem egészségesebbek és ellenállóbbak is lettek, például könnyebben kezelték a stresszhatásokat. Igaz, hogy közben elhíztak és lelassultak, de ez a kutatók szerint nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz egészségi állapotba kerültek. Emellett azt is megállapították, hogy a seprűüröm kivonata felgyorsította a káros zsírok egészséges zsírokká történő átalakítását a férgek szervezetében. A kutatók szerint az eredmények kiegészítik a seprűürömmel végzett korábbi kutatásokat, amelyek szerint a növény képes aktiválni a szervezetben az élettartamot támogató útvonalakat, és hatékonyan képes bekapcsolni több, az élettartam szabályozásában részt vevő gént is.
"Egészen a közelmúltig nem volt igazán ismert, hogy az alapvető metabolikus jelátviteli útvonalak hogyan módosíthatják a hosszú élettartamot" - mondta Bohnert professzor, aki szerint most egy természetes növényi kivonatról bizonyították be, hogy ugyanúgy befolyásolhatja ezeket az útvonalakat, mint egy genetikai mutáció. A kutatók többféle rokonnövény kivonatát vizsgáltak, de csak a seprűüröm esetében figyeltek meg pozitív hatást a zsírszabályozásra és a hosszú élettartamra vonatkozóan.