Jobban hasonlítunk barátainkra , mint elsőre gondolnánk - derült ki a legújabb kutatásokból, amely genetikai hátterük alapján vetett össze egymással jó kapcsolatot ápoló embereket. Az eredmények szerint barátságunk a génjeinkben is meg van írva.
Madarat tolláról
Korábban már vizsgálták, hogy a genetikai háttér mennyire befolyásolja, hogy milyen embereket tartunk vonzónak vagy szimpatikusnak. Megállapították, hogy az ember alapból olyan párt választ és olyan társasággal veszi körbe magát, amely hordoz valami közös értéket vele. Ez a válogatás azonban általában nem tudatos, és a bennünk lévő géneknek is szerepe lehet benne.
A Stanford, a Duke és a Wisconsin Egyetem kutatói összesen 5000 baráti párt hasonlítottak össze, aki az 1994-1995-ös évfolyamban érettségizett. Génállományuk feltérképezése mellett a vizsgált személyek kapcsolatáról és egészségi állapotáról is gyűjtöttek adatot. A vizsgálat a szociális homofília elvéből indul ki, mely szerint az adott személyek szívesebben kötnek barátságot olyanokkal, akik hasonló személyiséggel rendelkeznek, azonos iskolai végzettségűek, vagy testi tulajdonságaik alapján hasonlóságot mutatnak. Ezekre a tulajdonságokra pedig szintén hatással van a génállományunk.
A gének vizsgálata több meglepő eredményt is hozott. Először az egykori osztálytársak génállományát vetették össze, és arra jutottak, hogy a csoporton belül is hasonlóság figyelhető meg más iskolát végzett emberekhez képest. A hasonló környezeti és szociális háttér tehát a genetikai tényezők között is hasonlóságot eredményez.
Még látványosabban hasonlítottak azonban a barátok génjei. A kutatók szerint nagyjából kétharmad akkora hasonlóság figyelhető meg, mint egy átlagos házaspárnál, de persze azért nem olyan látványos az egyezés, mint például a testvérek esetében.
Forrás: Time