HIV-vírussal gyógyítottak meg gyerekeket

Különleges módszerrel gyógyították a veleszületett immundefektust amerikai kutatók. A szakemberek az immunrendszer egyik legnagyobb ellenségét, a HIV-vírust használták fel a génterápiában.

Az amerikai kutatók ellenségből "baráttá" változtatták a szerzett immunhiányos tünetegyüttest, az AIDS-et okozó HIV-vírust . A vírust úgy módosították, hogy ne legyen képes betegséget okozni, majd gyerekek genomjába juttattak egy gént, amely hiányzott a génkészletükből. Ezzel a szokatlan módszerrel már nyolc kisgyermeket gyógyítottak ki a veleszületett súlyos kombinált immundefektusból (SCID).

baba, genetika, immundefektus, gyógyítás, immunrendszer, HIV, génmódosítás
Nyolc babát gyógyítottak meg a tudósok. Fotó: 123rf

Hogyan gyógyíthat a HIV?

A kutatás alanyai olyan 2 és 14 hónap közötti gyerekek voltak, akik gyengén vagy egyáltalán nem működő immunrendszerrel születtek. A gyermekek az IL2RG génben lévő mutációk okozta X-SCID rendellenességben szenvedtek, és nincs genetikailag összeillő testvérük - áll az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet közleményében.

A SCID a legsúlyosabb veleszületett immundefektus. Azoknak a gyerekeknek, akik ebben a rendellenességben szenvednek, teljesen steril körülmények között kell élniük. A kezeletlen betegség miatt, a fertőzések nyomán kétéves korukig meghalnak. Ha viszont időben felismerik náluk a betegséget, illetve van megfelelő donor, csontvelő-átültetéssel gyógyítható az állapot.

Formabontó génterápia

Az amerikai kutatók által kifejlesztett génterápiában a babáktól születésük után csontvelőt vettek és kijavították a genetikai hibát a DNS-ben. A defektust kijavító "hibátlan gént" a HIV egy módosított vírusába juttatták be. A gyermekeket a terápia után egy hónappal elbocsátották a kórházból.

"A babák ma már totyogók, akik jól reagálnak az oltásokra és immunrendszerük az összes olyan immunsejtet előállítja, amely csak ahhoz szükséges, hogy védettek legyenek a fertőzésektől. Teljesen normális életet élnek, felfedezik a világot" - közölte Ewelina Mamcarz, a tanulmány egyik vezető szerzője. A terápiát Brian Sorrentino orvos dolgozta ki, aki a közelmúltban meghalt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra