Károsítja a sejteket a nagy magasság

Nagy magasságokban megnövekszik a szabad gyökök mennyisége az alpinisták szervezetében - állapították meg kutatók egy Dél-Tirolban végzett tereptanulmány során.

A bolzanói Európai Kutatási Akadémia (EURAC) szakértői 3830 méter magasan, a keleti Alpok egyik legmagasabb csúcsánál, az Ortlernél vizsgálták az alpinisták szabad gyökeit. Kimutatták, hogy 24 óra eltöltése után a magasban a szervezetben a sejtkárosító részecskék mennyisége eléri a maximumot – közölte az intézmény kedden.

A levegő alacsony oxigéntartalma miatt az emberi testet nagy magasságban oxidatív stressz éri, azaz úgynevezett szabad gyökök alakulnak ki. Ezek olyan atomok vagy molekulák, amelyeknek hiányzik egy elektronja, ezért nagyon reaktívak, és potenciális sejtkárosítók.

Az Ortler 3905 méteres csúcsa a keleti Alpokban. Ebben a magasságban 24 óra a szabad gyökök számát is csúcsra emeli    Forrás: Wikipedia.org

A vizsgálat során 16 résztvevőt helikopterrel felvittek az Ortler-csúcsra, ahol 72 órát töltöttek el. A szakértők eközben azt vizsgálták, milyen mértékben nőtt szabad gyökeik száma.

Bár a résztvevők semmilyen fizikai erőkifejtést nem végeztek, a vér és vizeletelemzések már kilenc óra után a szabad gyökök számának jelentős növekedését mutatták. A csúcsértéket 24 óra elteltével érték el, ezután az értékek ismét fokozatosan csökkenni kezdtek. Eszerint a sejtkárosodás is 24 óra után volt a legnagyobb.

Az emberek többségét hegyi betegség fenyegeti nagy magasságban. A tibetiek azonban hordoznak egy olyan génváltozatot, amellyel alkalmazkodni tudnak a magashegységekben lecsökkent oxigénnyomáshoz. Részletek!

A felismerés alapján olyan stratégiákat dolgozhatnak ki a kutatók, amelyek megvédhetik az egészségügyi károsodástól a hegymászókat vagy a magaslati sportolókat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: MTI

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra