Meglepő helyen lelhetnek élet nyomaira

A Mars holdjain érdemes az ősi élet nyomai után kutatni japán tudósok szerint. Úgy vélik ugyanis, hogy ezek a holdak szolgáltathatnak a legnagyobb eséllyel bizonyítékot arra, hogy valaha lehetett élet a Marson, amely egykor nedves bolygó volt a feltételezések szerint.

Mint korábban kiderült, a Marson rengeteg metán van, ami azt is jelentheti, hogy a bolygón mikróbák is élhetnek. Kattintson a részletekért!

Az emberiség már régóta átfogóan tanulmányozza a vörös bolygót, és ez a következő tíz évben sem lesz másként. A kutatási tervek között szerepel például az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Perseverance marsjárójának kőzetmintagyűjtése a Jezero-kráterben. A NASA továbbá a 2030-as években űrjárművet tervez küldeni a Marsra, hogy a Földre szállítsák az ott gyűjtött mintákat. Japán pedig még az évtized vége előtt űrszondákat akar küldeni a Mars mindkét holdjára, és azokat a mintákkal együtt vissza is hoznák a Földre 2030-ig.

Mars, élet, ősi élet, élet jelei
Még keresik a bizonyítékot arra, hogy a Marson valóban lehetett élet. Fotó: Getty Images

Phobosz és Deimosz lehet a titkok őrzője

A vörös bolygó mindkét holdja - Phobosz és Deimosz - kisebb a Föld holdjánál, illetve azok jóval közelebb is vannak a Marshoz, mint a Hold a bolygónkhoz. Két japán kutató, Hjodo Rjuki és Uszui Tomohiro szerint - mint azt a Science című tudományos folyóiratban megjelent írásukban kifejtik - a Mars felszínének tanulmányozására küldött űrszondák csupán nagyon kis területen tudnak vizsgálódni. Mint írták, olyan ez, mintha egy űreszköz a Szahara közepében landolna: találna ugyan az életre utaló nyomokat, de csak egy töredékét a valóságnak. A szakemberek szerint ezzel szemben egy olyan űrszonda, amely a Mars holdjain vizsgálódna, valószínűleg nagyobb szerencsével járna.

Lemorzsolódott darabokat keresnek

Korábbi kutatások eredményei azt sugallták, hogy a Mars egykor nedves bolygó lehetett. Ugyancsak korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a Marshoz rengeteg aszteroida csapódott az évmilliók alatt. Néhány nagyobb ütközés nyomán a marsi felszín darabjai kilökődtek az űrbe - egy ilyen darabot még a Földön is azonosítottak.

A japán szakemberek szerint a marsi felszín "lemorzsolódott" darabjainak egy része kétségkívül a planéta egyik vagy akár mindkét holdjának felszínén landolhatott. Mivel mindkét hold csaknem teljesen steril környezettel rendelkezik, megőrizhették az ősi élet nyomait rejtő anyagokat - vélik a tudósok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra