A tesztet kifejlesztő brit orvosok szerint bárki, aki rendszeresen heti három-négy üveg bornál többet fogyaszt, jelentős veszélynek van kitéve. A cél az lenne, hogy a vizsgálatot a házi orvosok is alkalmazhassák pácienseiken, különösen azért, mert sok ember nem ismeri fel a túlzásba vitt alkoholfogyasztást. A károsodást gyakran csak későn veszik észre, amikor a máj működése elégtelenné válik.
Bár a máj bizonyos fokig képes regenerálódni, az ellene intézett ismétlődő támadások visszafordíthatatlan károsodáshoz vezethetnek. Mire a beteg kórházba kerül, a máj rendkívüli mértékben hegesedhet. Ilyenkor már hiába hagyja abba a beteg teljesen az ivást, gyakran már túl késő, 12 hónapon belül belehalhat a szövődményekbe.
Az új teszt színkódolt korai figyelmeztetéssel szolgál: a zöld azt jelzi, hogy a károsodásnak kicsi az esélye, a sárga azt, hogy 50:50 százalék a károsodás esélye, a piros pedig azt, hogy a máj nagy valószínűséggel károsodott, talán visszafordíthatatlanul. A szűrővizsgálat egy jelenleg is használatban lévő tesztet ötvöz a hegesedés (fibrózis) szintjét mérő két másik vizsgálattal.
A Southampton Egyetem kutatói a szaklapban közzétett kutatásuk során közel ezer betegen próbálták ki az új tesztet. Az eredmények azt mutatták, hogy a teszt a májbetegség prognózisát is pontosan előre jelezte. A májbetegek fele piros tesztet produkált, és körülbelül negyede meghalt a következő öt évben, míg a zöld teszteredményt mutató személyek közül senki sem halt meg illetve egyikükben sem alakult ki szövődmény.
A kutatócsoport azt is vizsgálta, hogyan használható a teszt az alapellátásban. A 400 veszélyes mennyiségű alkoholt fogyasztó beteg részvételével készült vizsgálatból az derült ki, hogy a páciensek hajlandók alávetni magukat a szűrésnek, és az eredmények megismerése megváltoztathatja a viselkedésüket. A zöld teszteredményt kapott személyek egyharmada csökkentette alkoholfogyasztását, a sárga vagy piros színű eredményt produkálóknak pedig kétharmada kezdett kevesebbet inni a későbbiekben.