Szerveket növeszthetünk magunkban?

A kutatók olyan sejteket hoztak létre, amelyek a testbe juttatva teljesen működő szervvé képesek továbbfejlődni.

Az egereken végzett kísérlet annak lehetőségével kecsegtet, hogy a jövőben gyógyíthatjuk a vese, máj és szívbetegségeket. Bár a kutatás még csak a kezdeti szakaszában jár, a szakértők szerint az eredmény óriási előrelépést jelent abba az irányba, hogy megszűnhessen a szervátültetéstől való függésünk.

A kutatást vezető Clare Blackburn, az Edinburgh-i Egyetem professzora, így nyilatkozott a kutatásról: "Annak képessége, hogy csere szerveket hozhatunk létre sejtekből a laboratóriumban, mindig is a regeneratív gyógyászat Szent Gráljának számított."

Bár már korábban is sikerült szerv részeket létrehozni őssejtekből a laboratóriumban, ez volt az első alkalom, hogy teljes egész, működő szervet alkottak meg sejtekből a testen kívül. Valószínűleg további tíz évre lesz szükség ahhoz, hogy egy ilyen kezelésről bebizonyítsák, hogy elég biztonságos és hatékony emberi betegeken is, de a szakértők óriási áttörésként üdvözölték az eredményt.

A kutatók a szaklapban megjelent kutatáshoz a legújabb technológia felhasználásával hoztak létre mesterséges csecsemőmirigyet (timuszt) egy kísérleti egérben. A szív közelében elhelyezkedő, az immunrendszer működéséhez elengedhetetlen kisméretű szervet néhány sejtből növesztették addig, amíg az új szerv ugyanúgy működött, mint bármely egészséges felnőtt egér csecsemőmirigye.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Átprogramozott sejtekből sikerült létrehozni az első működő szervet

A kutatók fibroblaszt sejteket nyertek ki egy egér embriójából, majd átprogramozták ezeket, hogy timusz sejtként viselkedjenek. A technika következtében a sejtek gyakorlatilag úgy viselkedtek, mint egy magzatban az anyaméhben, amikor a csecsemő először növeszt szerveket.

Amikor más timusz sejt típusokkal keverve a sejteket befecskendezték az egerekbe, a sejtek pótszerveket hoztak létre, amelyek ugyanolyan struktúrával, összetétellel és funkcióval rendelkeztek, mint bármilyen egészséges, felnőtt timusz.

A működésképtelen timusszal születő sok ezer csecsemő számára is reményt adhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra