2015-ben hajtották végre Harveyn a dupla kéztranszplantációs műtétet. Maga a műtét nem újdonság, az első hasonló beavatkozást 1998-ban végezték el, rá két évre pedig megtörtént az első dupla transzplantáció is. A nyolcéves kisfiú története azonban orvosi szempontból - is - óriási sikersztori, hisz mindössze 18 hónappal a beavatkozás után már ír, egyedül eszik, és akár baseballozni is képes - írja az index.hu.
Ő lehet a követendő példa
"A transzplantációk mindig hordoznak magukban veszélyeket, semmire sincs garancia. A gyereken végzett kéztranszplantáció műtéti, orvosi és funkcionális szempontból is sikeres lehet a megfelelő körülmények között" - írja a The Lancet Child and Adolescent magazinban megjelent tanulmány.
A Harveyn elvégzett 10 óra 40 perces műtétet kétéves előkészület előzte meg az orvosi csapat részéről, majd négy műtős csapat dolgozott Harveyn és a donoron egyaránt.
A műtét után pár nappal Harvey már képes volt mozgatni az ujjait, mivel izmai összekapcsolódtak az inakkal az új végtagjaiban. A folyamatos terápiáknak - videojátékkontroller használatának, báboknak, ujjgyakorlatoknak - hála folyamatosan fejlődtek a gyerek kézhasználati képességei: egy évvel a műtét után már tudott ollót használni és visszatért a tapintása.
A kisfiú a műtét után egyébként fertőzést kapott, a fájdalom miatt pedig hét hétig a kórházban kellett maradnia, illetve egy ideig szinte ágyhoz volt kötve, míg a teste adaptálta az új kezeket. Ráadásul arra sincs garancia, hogy a test a későbbiekben is együtt fog működni az új végtagokkal: hosszú távon fennállhat a krónikus kilökődés esélye.
Nem kizárt, hogy később a szülőknek vagy Harveynak komoly döntést kell hoznia, ha a kilökődés kezelhetetlennek bizonyul. Az orvoscsapat mindenesetre folyamatosan monitorozni fogja Harveyt, hiszen transzplantációja a főteszt, amely alapján megállapítják majd, hogy az eljárás használható-e szélesebb körben is.