A konyharuha súlyos bajt okozhat

A nem megfelelően tisztított konyharuhákon komoly betegségeket okozó baktériumok telepedhetnek meg. Szakértők szerint legalább hetente javasolt lecserélni ezeket.

A konyharuha a háztartás egyik alapvető kelléke, amelyre forró edények megfogásakor és törölgetéskor is szükség lehet. Bár sokan papírtörlőt használnak ezekre a feladatokra, a mosható ruhaanyag sokkal inkább környezetbarát megoldás. Viszont ha nem vigyázunk, súlyos fertőzéseket is okozhat.

A konyha egyik alapeszköze a vágódeszka. A hagyományos fán kívül kapható ma már üveg és műanyag is. Vajon melyiket használjuk , ha tiszta és fertőzésmentes konyhát szeretnénk?

Minden második kendő szennyezett

A Mauritis Egyetem kutatói 100 olyan konyharuhát vizsgáltak meg, amelyet legalább egy hónapig használtak, és nem mostak ki. A minták felénél veszélyes baktériumokat, például az ételmérgezésért felelős E. coli baktériumot is azonosították. Nem meglepő módon azok a kendők voltak fertőzöttebbek, amelyeket többféle munkafolyamatra is használtak - például kéztörlésre, evőeszközök és edények törlésére, illetve különböző felületek tisztítására. Átlagosan több baktérium volt a nagyobb családok háztartásából származó konyharuhákon, illetve azokon, ahol rendszeresen fogyasztanak húst.

A nem megfelelően tisztított konyharuha fertőzésveszélyes
A nem megfelelően tisztított konyharuha fertőzésveszélyes.

A száz bevizsgált törlőkendőből 49-en azonosítottak baktériumokat, 36 százalékukon pedig coliform baktériumok jelenlétét is igazolták. Ezek közé tartozik az E. coli is, amely vastagbélgyulladást , hasmenést és a bélflóra egyensúlyának felborulását eredményezi. A legismertebbek és egyben a leggyakrabban előforduló típusok a főként újszülötteket és kisgyerekeket megbetegítő, úgynevezett coli-dyspepsiát okozó törzsek. A betegség tünete az étvágytalanság, majd egy-két alkalommal hányás, hasmenés, de kísérheti magas láz és véres széklet is.

A konyharuha és a szivacs a legveszélyesebb

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár nem gondolnánk, a konyha bizonyos részei még a vécénél is több kórokozónak adhatnak otthont. A konyhapulton nyers húsokkal dolgozunk, a tányéron lévő ételmaradékok pedig a mosogatóban landolnak, és mindkét helyen használhatunk konyharuhákat is, melynek nedvessége kedvez a kórokozók terjedésének. Hogy elkerüljük a betegségeket, érdemes hetente legalább egyszer kimosni ezeket a kendőket, de vannak olyan szakértők is, akik szerint minden nap cserélnünk kell(ene) őket.

A konyha másik legveszélyesebb eleme egyébként a mosogatószivacs, amely hasonló okokból hemzseg a kórokozóktól. Mosogatás után mindig alaposan csavarjuk ki, és ne hagyjuk nedves közegben, illetve legalább hetente cseréljük le ezt is.

Forrás: MNN

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra