A melegben ennyi alkoholt ihatunk

Ha a kánikulában sem szeretnénk lemondani az alkoholos italok fogyasztásáról, mindenképpen tudnunk kell, milyen hatások érik ilyenkor a szervezetünket - és persze azt is, mire kell figyelnünk, hogy ne történjen baj.

A hőségben az alkohol jobban megterheli a szervezetet

Kánikula idején a szervezetünk másképp működik: kitágulnak az erek, gyorsabban dolgozik a szív, fokozódik a vesék működése, és megemelkedik a testhőmérséklet. Az alkohol nagyjából ugyanilyen hatással van a testre, annyi különbséggel, hogy nagy mennyiségű fogyasztása esetén megzavarhatja a szervezetben hőség idején zajló, amúgy is érzékeny folyamatokat, aminek komoly következményei lehetnek.

Vigyázzunk az alkohollal a hőségben!
Vigyázzunk az alkohollal a hőségben! Fotó: 123rf

Dehidratáció alakulhat ki, hőgutát kaphatunk

Ha túl sok alkoholt iszunk, a testhőmérsékletünk olyannyira megemelkedik, hogy a hőháztartásunk felborul, a hűtési mechanizmus csődöt mond, mi pedig könnyen túlmelegedhetünk. A kiszáradás vagy dehidratáció szintén valós veszély, hiszen az alkohol vizet von el a testtől. A kánikulában egyébként is sok folyadékot és elektrolitokat veszítünk a fokozott izzadás és vizeletürítés miatt, így előfordulhat, hogy ha nem tudjuk a mértéket, elájulunk, hőgutát kapunk.

Kiszáradás: mik a tünetek, és mit tehetünk ellene? - minden fontos információt összeszedtünk. Részetek itt !

A túlzott mennyiségű alkohol és a hőség tehát nem jó párosítás, de növelhetjük a kockázatot akkor, ha mindezek mellett még valamilyen megerőltető tevékenységet is végzünk, például sportolunk. A fokozott folyadék- és elektrolitvesztés miatt az izmok begörcsölhetnek , és az ítélőképességünk is romolhat, ami könnyen balesetekhez vezethet.

Mire figyeljünk?

Ha semmiképpen sem szeretnénk lemondani az alkoholos italokról kánikula idején, az első és legfontosabb, amit megtehetünk a szervezetünkért, az az, hogy mértéket tartunk. Egy, maximum két pohár bőven elég! Figyeljünk arra is, hogy több vizet igyunk, mint amennyit alkohol nélkül fogyasztanánk. "Nem elég, ha minden alkoholos ital után egy pohár vizet elkortyolunk, az ember ugyanis az elfogyasztott ital mennyiségénél legalább egyharmaddal több folyadékot kipisil, így egy pohár alkohol után két-három pohár víz szükséges" - szögezte le Julia Blank családorvos.

Általánosságban elmondható, hogy ha alkoholt és vizet is iszogatunk, nem fogunk szomjúságot érezni, vagyis nem tudjuk helyesen felmérni, mikor van szükségünk valóban folyadékra. Blank hangsúlyozza, hogy legalább 30 percenként kortyoljunk el egy pohár vizet, és ehetünk sós dolgokat is, hogy a sóháztartásunk helyreálljon. Ha a kánikulában sportolunk, válasszunk nagy mennyiségű szénhidrátot tartalmazó sportitalt, így pótolhatjuk az elvesztett elektrolitokat. "Hiába van az alkoholban szénhidrát, az nem elég, ráadásul a fehérjéket nem is pótolja" - így a szakember.

Forrás: huffingtonpost.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra