Az életveszélyes szituációkban, amelyekben a rendfenntartóknak a másodperc törtrésze alatt kell döntéseket hozniuk, kisebb az esélye, hogy ártatlanok sérülnek meg, ha olyan rendőr intézkedik, aki egyszerre több feladatot is képes ellátni - állítják a Georgia Állami Egyetem kutatói.
"A kognitív pszichológiában a műveleti terjedelem, vagy aktív memória egy kognitív mechanizmust jelöl, ami meghatározza, hogy egy adott ember mennyire képes több feladat egyidejű elvégzésére - nyilatkozta Heather Kleider, a Georgia Egyetem pszichológus professzora - Minél jobban működik valakinek az aktív memóriája, annál több dologra tud figyelni egyszerre."
Egy videószimuláció segítségével a kutatók a rendőrök döntéshozó képességét és aktív memóriáját tesztelték: a résztvevőknek a másodperc törtrésze alatt kellett eldönteniük a felvillanó képekről, hogy azok ártatlan civilt, vagy bűnözőt ábrázolnak.
Az adatok összegzése után kiderült, hogy az alacsonyabb aktív memória kapacitással rendőröknek nagyobb az esélyük rá, hogy szorongatott helyzetbe kerülve ártatlanokat sebesítsenek meg.
"A megfelelő döntés meghozása igen koncentrált agyi munkát igényel, ami a jobb képességű rendőröknek értelemszerűen könnyebben megy" - nyilatkozta Kleider professzor.
A kutatók egyelőre nem tudják, hogy ez a képesség fejleszthető e, és ha igen, milyen módszerekkel, de a jövőben ezt is meg fogják vizsgálni egy kutatás keretében.