A törékeny test

Nemrégiben írtunk arról, hogy az egészségügyi reform részeként megváltoztatták a csontritkulás mérésének és kezelésének szabályait, kevesebb vizsgálatot finanszíroz a társadalombiztosítás és a gyógyszerek támogatása is csökkent. A betegek és a veszélyeztetettek száma azonban nem lett kisebb.

A megelőzést már egészen kicsi gyerekkorban kell kezdeni: a gyermekeknek születésüktől kezdve szükségük van D-vitaminra és kalciumra, mozgásra és az egészséges életmód tudatosítására. Ez adhat alapot arra, hogy felnőttkorban is egészségesebben élnek majd. De a mai felnőtt generáció is sokat tehet önmagáért: magas kalciumtartalmú tejtermékekkel, mozgással, s ha az időjárás engedi, napfénnyel. Azt sem árt tudni, hogy a koffein és az alkohol is fokozza a csontritkulás kockázatát.

Ezért igencsak szükség van a szűrővizsgálatokra, még akkor is, ha netán némi pénzbe kerül. Mert a törés és az utána következő sok kínlódás, még többe kerül. Különösen ajánlatos a szűrés 50 év felett, kivált a nőknél, akiknek a változás kora a csontritkulás kockázatának növekedésével is jár, mert 40-60. életévük között normál csonttömegük egyharmadát elveszíthetik. A folyamat hatvanéves kor után közel egyforma mértékű a férfiaknál és a nőknél.

A szűrés során a pácienst egy speciális asztalra fektetik, amely felett egy mérőfej mozog. Szűrésnél általában az ágyéki csigolyákat és a két csípőízületet, abban is a combcsont fejét vizsgálják. Mivel a mérés alapja a gép által kibocsátott sugár elnyelése, így a mérés kisfokú sugárterheléssel jár. Az eredményt számítógéppel értékelik, amelyet a képpel együtt leletezve megkap a beteg. A szűrést érdemes évente ismételni. Különösen ajánlatos a csontritkulás szűrés bizonyos fokozott kockázatú esetekben, például a korai menopauzánál, vagy időskorban, colitis ulcerosa, Chron-betegség és tartós szteroidkúra esetén.

A szűrés rendszerint időben ráirányítja a figyelmet a csontok állapotára, és a szükséges kezelésekre. De súlyosabb esetekben már maga a csonttörés vagy a csontok, a test deformálódása jelzi a bajt. A betegek panaszai is döntően a törésekből adódnak, amelyek elsősorban a csigolyákat, a csípőtájékot és a csuklót veszélyeztetik. Az életkor előrehaladtával halmozódó tünetek és panaszok jelentősen ronthatják az életminőséget. Fájdalom, megváltozott testtartás, járászavar és gyakran légzéspanaszok nehezíthetik a mindennapokat. A betegség mielőbbi felismerése és megfelelő kezelése viszont megelőzheti a súlyos szövődményeket.

Ha kiderül a betegség, akkor reumatológus vagy ortopéd orvos laborvizsgálatokkal tovább folytatja a kivizsgálást, és ambulánsan beállítja a gyógyszeres kezelést, nyilván mindenkinél a számára megfelelő készítménnyel. A gyógyszerek többféle csoportba tartoznak. Léteznek hormonpótló készítmények a menopauza utáni állapotokra, szintetikusan előállított csontanyagcserét befolyásoló hormonok (kalcitonin), D-vitamin-készítmények, és az úgynevezett biszfoszfonátok, amelyek a csontot lebontó sejteket gátolják. Fluorid készítményekkel a csontépítő sejtek aktivitása fokozható, a sejtfal szintjén ható készítmények, az úgynevezett receptor modulátorok pedig a hiányzó ösztrogénhez hasonló hatást váltanak ki.

A csontritkulástól szenvedő betegek különböző szakaszokban, különböző tünetekkel találkozhatnak. Az egyik legkellemetlenebb jelenség a háti csigolyák összeroppanása, amely fokozza a hát görbületét, vagyis a beteg tartása görnyedt, púpos lesz. Ez ráadásul a test egyensúlyának csökkenésével és a mellüregi tér beszűkülésével járhat. A bizonytalanná váló tartás és járás fokozza az elesés kockázatát, míg a mellkasi térfogat csökkenése légzési panaszokat okoz, és tüdőgyulladás kialakulásával fenyegethet. Ezeknek a betegeknek jelenthet segítséget egy új gerinctámasz. Ez fél kilogrammnál könnyebb, váza egy műanyag borítású alumínium- betét, amelyet egyedileg igazítanak minden beteg gerincgörbületéhez. Hozzátartozik egy tépőzáras hevederrendszer, amely a vállak, a csípő és a has felületére támaszkodik. A támasz és a vállakat hátrahúzó pánt együttesen elősegítik a megfelelő testtartást, és egyúttal erősítik a törzs izmait. Így megakadályozzák a háti görbület fokozódását. A test súlypontjának visszahelyezésével az egyensúlyi helyzetet is stabilizálja, így kisebb az elesés kockázata. Szinte észrevétlenül lehet hordani zakó, blézer, vagy akár ing alatt is. De még jobb, idejében megakadályozni a csontritkulás kialakulását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra