Bármilyen zavar esetén a nagy tömeg önmagában és önmagára is veszélyes. Ilyen esetekben az emberi agyat a menekülési ösztön vezérli. A racionális gondolkodás blokkol, helyét a pánik veszi át, és az agy a lehető legegyszerűbb megoldást választja: azt csinálja amit a többiek.
A sietség és a tolongás pedig akár halálos balesetekhez is vezethet. Ilyenkor a legjobb megoldás ha eszünkbe idézzük, hogy a futás a lehető legrosszabb amit tehetünk!
Higgadjunk le, a lehetőségek szerint maradjunk nyugodtak és vigyázzunk a körülöttünk lévőkre. Együttműködési szándékunk bennük is kiolthatja a versenyzési kényszert, és segíthetünk egymásnak.
Ha sérültet látunk segítsünk biztonságos helyre vinni és hívjuk a mentőket, ez fontos az egészséges résztvevők folyamatos haladásának biztosítása miatt is.
A kisgyermekekre még békés környezetben is fokozottan ügyeljünk, mert könnyen elkeveredhetnek a tömegben. A katasztrófavédelmi szakember tanácsa alapján a legbiztonságosabb, ha gyermeküket nem viszik magukkal az ünnepségre.
Az idei augusztus 20-i tűzijátékon egyébként 150 tűzoltó 15 tűzoltókocsival és egy hajóval lesz jelen, többek közt a Gellért-hegynél, a Parlament előtt, és a Lánc-hídon. A szervezők több százezer embert várnak, éppen emiatt nagyon fontos a rendezvény biztonságos lebonyolítása. Dobson Tibor a katasztrófavédelem volt szóvivője elmondta, hogy az ilyen tömegrendezvények szervezésénél elsősorban a pontos és részletes tájékoztatáson múlik a zavartalan lebonyolítás.
Az eseményre készült biztosítási tervben szerepel a résztvevők számának felmérése, a területnek a lehetőségekhez mérten legkörültekintőbb biztosítása, a menekülési utak megtervezése. Ez utóbbit különösen nehéz végrehajtani, hiszen szabadtéren ekkora résztvevő számnál komoly probléma az informálás és a tömegirányítás.
Kovács Nikolett