Már folynak a klinikai vizsgálatok a japán kórházakban, amelyek a méretre készült csontokat tesztelik. Ezek pontosan illeszkednek a páciens koponyájába és később valódi csonttal helyettesíthetők.
Az új implantátumokat CT Csont névre keresztelték, mivel a páciens CT felvételei alapján készítik őket. Milliméteres pontossággal képes követni az olyan bonyolult formákat is, mint az állkapocs, az arc és a koponya más részei, a milliméteres eltérések a kutatók szerint már jelentős változásokat okoznak az arc formájában. "Ezeket ki lehet cserélni később saját csontra, ez korábban nem volt lehetséges" a hagyományos zsugorított kerámiacsontokkal - mondta az AFP-nek Tsuyoshi Takato, a Tokiói Egyetem Orvosi Karának ortopéd sebész professzora. Jelenleg csak a koponyában lehet felhasználni az implantátumokat, mivel a végtagokkal ellentétben ezek nem hordozzák a test súlyát.
A méretre készített csontokat kalcium-foszfát porból és egy 80 százalékban desztillált vizet tartalmazó sűrítő folyadékból készítik számítógép-vezérléssel. Ahogyan a tintasugaras nyomtató kilövelli a tintacseppeket a papírra, ugyanazzal a technológiával fecskendezi ki egy beredezés a folyadékot a 0,1 milliméter vastagságú porrétegre, hogy kialakítsák a kívánt formát.
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com