Az új koronavírus-járvány kapcsán korán kiderült, hogy a gyerekek jóval ellenállóbbak a fertőzéssel szemben: kisebb eséllyel kapják el a SARS-CoV-2 nevű vírust, illetve kevésbé súlyos lefolyású a betegség náluk, gyakran pedig tünetmentes hordozók. A New York-i Mount Sinai Kórház Icahn Orvosi Egyetem tudósai ennek okát vizsgálták.
Kutatásuk során arra jutottak, hogy a jelenség mögött az orrban található ACE2 enzimek száma állhat. Ezt a molekulát úgy kell elképzelni, mint egyfajta ajtót, ami utat enged a vírusnak a szervezetbe, vagyis minél több van belőle az orr belsejében, annál fogékonyabb valaki a fertőzésre. Korábban egyébként ezzel az enzimmel magyarázták azt is, hogy miért veszélyesebb a koronavírus a férfiakra .
Több mint 300, 4-60 éves kor közötti ember orrjáratából vettek mintát. Az eredmények pedig azt mutatták, hogy az idősebbek orrában több aktív receptor, vagyis ACE2 enzim található, a 10 év alatti gyerekeknél pedig a legkevesebb. "Az ACE2 alacsonyabb szintje megmagyarázhatja, hogy a gyermekek körében miért nem okoz olyan súlyos panaszokat a COVID-19 " - írták a Journal of the American Medical Association című folyóiratban.
A publikációban kiemelték, hogy kutatásuk során kizárólag az orrjárat első felében található receptorokat vették számba, mert ezek a koronavírus elsődleges "belépési pontjai". A szervezet más részeiben található receptoroknak akár éppen ellenkező hatásuk is lehet.
Biztató eredményeket adott egy dél-koreai kutatás, miszerint az újrafertőződött koronavírusos-betegek nem adják tovább a vírust. Részleteket az nlc.hu cikkében olvashat.