Az idős és beteg emberekre a szokásosnál is jobban oda kell figyelni: nem csupán a napi folyadékfogyasztást, de a megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerre is szüksége van a szervezetnek, hogy kibírja ezt a hőséget.
Ilyenkor jól jön a hideg leves, a gyümölcsök, a könnyű ételek, a jeges finomságok, fagylaltok, jégkrémek.
Ha valaki rosszul lesz a hőségben, egy kevés csokoládé vagy édes üdítő is jót tesz, de a sópótlásról is gondoskodni kell. Ha csak a vizet pótolnánk, szédülés, alacsony vérnyomás, izomgörcsök léphetnének fel. Ha útra kelünk, mindig legyen nálunk egy palack folyadék, ha vizet osztanak valahol, azt fogadjuk el.
Az utcára válasszunk világos színű, természetes alapanyagú ruházatot, illetve vegyünk fel napszemüveget, széles karimájú kalapot, de kellemes lehet egy darabig a benedvesített kalap, kendő is. Ezek híján kialakulhat napszúrás, amikor az agy szó szerint felmelegszik. Ödéma, vizenyő lép fel, fejfájás, szédülés, egyensúlyzavar, hányinger, fényérzékenység. Ha valaki napszúrást kapott, azonnal vigyük elsötétített, lehetőleg hűvös szobába, adjunk neki hideg vizes borogatást, és ha a tünetek nem szűnnek, hívjunk orvost.
A másik súlyos, akár halálos veszedelem hőség idején a hőguta. Ez a hőleadás zavara miatt következik be, főleg akkor, ha napon vagyunk, esetleg szoros, zárt ruházatban, ami akadályozhatja az izzadást, a folyadék- és hőleadást, vagy valaki nehéz fizikai munkát végez.
Fejfájás, nehézlégzés, szapora szívverés, forró, lázas test, félrebeszélés, zavartság esetén hívjunk orvost.
Ha a test hőmérséklete eléri a 43 fokot, akkor az élet megmentése gyakorlatilag lehetetlen, a test fehérjéi kicsapódnak.