Pénteken is elkerülik a frontok a Kárpát-medence térségét, ugyanakkor a nyirkosan induló és helyenként napközben is párás és hideg idő többféle humánmeteorológiai panaszt is okozhat. A nyugalomba jutott, nyirkos levegőben feldúsulhatnak a közlekedésből, illetve a fűtésből származó káros anyagok, nő a légszennyezettség .
A romló levegőminőség leginkább a légzőrendszeri megbetegedésben szenvedőket viselheti meg, egyeseknél rosszullét, nehézlégzés is felléphet. Az érintettek számára ajánlott kerülni a szabad levegőn való tartózkodást, a szellőztetést is időzítsék inkább a délutáni órákra.
Emellett a nyirkosság kedvez a kórozók terjedésének is, nagymértékben nő a megfázás -, illetve a fertőzésveszély. Az immunrendszer támogatására ajánlott előnyben részesíteni a meleg, idényzöldségekből készült leveseket , amelyekkel nem csak a megfelelő vitaminbevitelről is gondoskodhatunk, de testünket is kellemesen átmelegítheti. Különösen fontos odafigyelni még az általános higiénia fokozott betartására is, a gyakori kézmosással ugyanis a fertőzéses betegségek is könnyebben megelőzhetők.
Napközben a hidegre fokozottan érzékenyek körében többen görcsös panaszokat, hasi- és izomgörcsöket tapasztalhatnak, de a nap folyamán várhatóan mérséklődnek a tünetek. Ha érintettek vagyunk fontos, hogy növeljük a napi folyadékbevitelt, illetve érdemes olajos magvat, például kesudiót, mandulát fogyasztani, de a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk és a brokkolis ételek is segíthetnek a görcsök enyhítésében. Amennyiben nem tudunk eleget inni, érdemes minden ivás után újratölteni a poharat, illetve olyan helyen tartani, ahol az mindig szem előtt van.
A borongós tájakon sokan szokatlan fáradékonyságot, álmosságot tapasztalhatnak, mások rosszkedvűek lehetnek. A fényszegény idő rendkívüli módon befolyásolja a szervezetünket, egyeseknél koncentrálási- és a teljesítőképesség is csökkenhet.
Reggel több helyen pára- és ködfoltok alakulnak ki, a forgalmasabb városi csomópontokban megnövekedhet a levegő nitrogén-dioxid és szállópor koncentrációja. Északon helyenként tartósan ködös maradhat az idő , ott csupán átmenetileg javulhat a levegő minősége.
Az autósok dolgát hajnalban egyrészt a ködfoltokban lecsökkenő látástávolság, másrészt a sokfelé jeges, illetve deres vagy lefagyott útszakaszok nehezítik. Az említett területeken ajánlott nagyobb követési távolságot tartani, mérsékelni a sebességet, továbbá a síkos utakon a megnövekvő féktávolság miatt kerülni a hirtelen fékezést és irányváltást! - tanácsolja a Meteoklinika .