Csökkenés figyelhető meg a végzetes gyerekbalesetek számában, ám még így is minden évben több tucat gyermek hal meg, pedig az esetek nagy részét meg lehetne előzni - hangsúlyozta Dr. Krivácsy Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának szakorvosa. A súlyos, maradandó sérüléssel vagy halállal végződő gyerekbalesetek körülbelül háromnegyedében van koponyasérülés, ezért különösen fontos a fej védelme. Főként biciklizésnél, görkorcsolyázásnál és gördeszkázásnál kell erre odafigyelni. Ha egyszer már koppant egy nagyobbat a sisak, vegyünk újat, a megroppant szerkezetű eszköz ugyanis már nem biztosít megfelelő védelmet. A szakorvos szerint a nagyízületek védelméről is gondoskodni kell.
Nyaranta a víz is veszélyforrás, főként két korosztály érintett, a totyogók és a kiskamaszok – mondja Dr. Krivácsy Péter. A 1,5-2 évesek elsősorban otthon, a kerti medencékbe eshetnek bele, ezért ezeket érdemes körbekeríteni. Mivel a fulladás néma gyilkos, nem szabad őrizetlenül hagyni a kicsiket a kertben. A tinédzserek pedig jellemzően a természetes vizeknél kerülnek bajba, általában azért, mert nem jól becsülik meg a képességeiket és a helyzetet. Alkoholos állapotban még biztos úszótudás esetén sem szabad a vízbe menni – emeli ki a szakorvos. Az ital ugyanis oldja a gátlásokat, csökkenti a reflexeket, a bajba került fiatalt ráadásul sötétedés után észre sem veszik.
Kisgyermek utaztatásakor mindig gondoskodnunk kell a megfelelő méretű gyermekülésről. A kisebbeket tanácsos menetiránynak háttal, a hátsó ülésre ültetni. Kötszert, fájdalom- és lázcsillapítót mindenképpen érdemes bepakolni, baj esetén pedig jó tudni, hogy a hűtés, a rögzítés és a nyugalomba helyezés mindig fájdalomcsillapító hatású.
Forrás: Semmelweis Médiasarok