Koronavírus: így mehetünk fogorvoshoz

Egy élelmiszer-adalékanyag teheti biztonságossá a fogorvosi ellátást a koronavírus-járvány alatt.

A jelenlegi adatok alapján úgy tűnik, hogy a koronavírus-járvány kevesebb halálos áldozatot követel most - legalábbis Európában -, mint tette azt a tavaszi időszakban. Arra azonban még nem jöttek rá a szakemberek, hogy mindezt mi magyarázhatja. Kattintson a részletekért.

Úgy tűnik, végre hathatós megoldást találtak a tudósok arra, hogyan minimalizálhatják a fogorvosok és a betegek fertőzésnek való kitettségét a koronavírus -járványban olyan kezelések során, melyeknél fokozott az aeroszolképződés - minderről a Reuters számolt be a napokban.

Mint ismeretes, a fogorvosi eszközökben használt víz olyan párát képezhet, melynek cseppjein potenciálisan jobban megtapadhatnak a kilégzéssel a levegőbe került koronavírus-részecskék, amik így könnyebben kerülhetnek be a szervezetünkbe. Létezik azonban egy, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) jóváhagyott élelmiszer-adalékanyag, a poliakrilsav, mely vízzel keveredve jelentősen csökkentheti, vagy akár meg is akadályozhatja a páraképződést - jelentették a kutatók a Physics of Fluid című szaklapban napvilágot látott publikációjukban.

Egy egyszerű élelmiszer-adalékanyag megoldást jelenthet a fogorvosok problémájára. Fotó: Getty Images
Egy egyszerű élelmiszer-adalékanyag megoldást jelenthet a fogorvosok problémájára. Fotó: Getty Images

Még a kutatókat is meglepte a hatékonysága

"Ami meglepő, hogy már rögtön az első laboratóriumi kísérlet bizonyította a koncepciót" - mondta Alexander Yarin, a chicagói Illinois Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője egy sajtóközleményben. "Elképesztő volt, hogy ezek az anyagok ennyire könnyen, teljes mértékben képesek voltak elnyomni a fogászati eszközök aeroszolkibocsátását " - adott hangot lelkesedésének a kutató. A járvány alatti fogászati kezeléseket veszélyessé tevő nagyon finom szemcséjű vízpára akkor alakul ki, amikor a víz a fogászati eszköz gyors rezgéseivel vagy egy olyan fúró centrifugális erejével találkozik, amely apró cseppecskékké bontja és a levegőbe fújja azokat - magyarázták a tanulmányban. A probléma megoldására használt egyszerű élelmiszer-adalékanyag azonban egy olyan polimer, ami képes mindezt megakadályozni azáltal, hogy gumiszalagként visszarántja a cseppecskéket, és ezzel megakadályozza, hogy a levegőbe kerüljenek.

Egy éven belül mindenkit beoltanának a koronavírus ellen Japánban - a részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra