Nyolc órán át utaztatták - végül meghalt a beteg

L. János (44 éves budapesti lakos) január 26-án, szombaton délelőtt 10 óra előtt gyomorvérzés következtében megszédült, majd budapesti lakása ajtajától 1 5-2 0 méterre összeesett. Arra még volt ereje, hogy telefonáljon a feleségének, aki azonnal hívta a mentőt, amely öt perc múlva kiérkezett a helyszínre. Szerkesztőségünk információi szerint alig száz méterre voltak az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézettől, pár száz méterre a Péterfy Sándor Utcai Kórháztól és nem messze a Szent Rókus Kórháztól.

Gyomorvérzéssel kellett kórházba szállítani azt a férfit, aki január 26-án Budapesten az utcán esett össze. A mentők nyolc órán keresztül utaztatták kórházról kórházra. A beteg eközben eszméletét vesztette, többé nem tért magához; néhány napja meghalt. Az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálódik az ügyben.

Nyolc órán keresztül "utaztatták" a mentők gyomorvérzéssel azt a férfit, aki a műtét után kómába került, majd meg is halt. L. János (44 éves budapesti lakos) január 26-án, szombaton délelőtt 10 óra előtt gyomorvérzés következtében megszédült, majd budapesti lakása ajtajától 1 5-2 0 méterre összeesett. Arra még volt ereje, hogy telefonáljon a feleségének, aki azonnal hívta a mentőt, amely öt perc múlva kiérkezett a helyszínre. Szerkesztőségünk információi szerint alig száz méterre voltak az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézettől, pár száz méterre a Péterfy Sándor Utcai Kórháztól és nem messze a Szent Rókus Kórháztól.

A mentők nem ezek valamelyikébe, hanem Pomázra vitték, a pszichiátriai osztályra. (A sürgősségi orvosi ellátásra szoruló beteg korábban Szentendrén lakott, és új lakhelye még nem volt bejelentve.)

A rosszul levő férfinak ekkor még volt annyi ereje, hogy adatait közölje, majd elveszítette eszméletét. Az orvosok visszaküldték Budapestre, a Margit-kórházba. Innen átszállították a János-kórházba, majd vissza a Margitba, ahová délután öt óra körül érkezett meg. Egy óra múlva elvégezték rajta az operációt, így megállították a gyomorvérzést - előtte nyolc órán keresztül "utaztatták" a férfit, aki kómába esett. Többé nem tért magához: hét napig feküdt így, majd február 3-án délelőtt 10 óra körül meghalt.

Az elhunyt családja vizsgálatot kér az ügyben, és perre készül.

"A betegelhelyezés rendszere minden esetben egyértelmű megoldást kínál"

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megkeresésünkre az Országos Mentőszolgálattól hétfőn azt az írásbeli tájékoztatást kaptuk, hogy "a beteget a kiérkező mentők alaposan megvizsgálták. A vizsgálatok eredményeinek értékelése után a területileg illetékes gyógyintézetbe szállították". (A beutalási rend alapján a szentendrei lakosok bizonyos esetekben a pomázi kórházhoz tartoznak. A beutalási rend sok éve változatlan.) A kórházba érkezve a beteg állapota hirtelen romlott, így a lakcím szerint illetékes, intenzív kezelést is lehetővé tevő belgyógyászati osztályra szállították, ahol a kórházi felvétel előtt CT-vizsgálat elvégzését tartották szükségesnek, amit a mentők a János-kórházban elvégeztettek. A mentőegység mindvégig a beteg aktuális állapotát értékelve járt el - áll az MNO-nak megküldött levélben. A gyógyintézet megválasztásának legfontosabb eleme az volt, hogy a beteg a gyógyulás szempontjából legmegfelelőbb kórházba kerüljön. Pontos diagnózis ismeretében a betegelhelyezés rendszere minden esetben egyértelmű megoldást kínál. A sürgősségi helyszíni ellátásban ritkán ugyan, de előfordul, hogy a tünetek alapján a diagnózis kétséges marad. Ilyen esetekben a legjobb megoldást olyan nagy kórházi centrumok jelentenék, ahol mindenféle ellátás lehetősége (szülészet, traumatológia, belgyógyászat, szemészet stb.) folyamatosan rendelkezésre áll.

Mégsem egyértelmű?

Az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálódik annak a betegnek az ügyében, aki január 26-án lett rosszul Budapesten, de a mentők Szentendrére szállították, mert lakcíme alapján oda volt bejelentve - közölte keddi sajtótájékoztatóján egy újságírói kérdésre válaszolva Horváth Ágnes. A távirati iroda beszámolója szerint a miniszter úgy fogalmazott: a vizsgálat során arra kíváncsiak, hogy az orvosok és a szakdolgozók eleget tettek-e a szakmai szabályoknak.

Körülbelül 200 esetenként előfordul, hogy a sürgősségi eseteknél nem egyértelmű a diagnózis - mondta az MNO-nak Győrfi Pál. A január 26-i esetnél sem voltak életveszélyre utaló tünetek - közölte az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR-vezetője. - Úgy tűnt, hogy a pomázi pszichiátriára kell szállítani a beteget.

Győrfi szerint ott nincsen lehetőség hasi műtét elvégzésére, sőt ott derült ki az is, hogy a baj súlyos lehet, ezért szállították a beteget további vizsgálatokra. A szóvivő biztos abban, hogy a mentősök a legnagyobb alapossággal jártak el, a szükséges dokumentumokat pedig átadják az ÁNTSZ, illetve az Egészségbiztosítási Felügyelet részére. Arra a kérdésre, hogy ha az illető szegedi, akkor oda szállítják-e, úgy felelt: a beutalási rend szerint ha életveszélyes az állapot, akkor a legközelebbi kórházba kell szállítani a beteget, ha ez nem áll fenn, akkor a lakcím szerinti kórház a cél. Győrfi azt mondta: várják az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálatának eredményét.

(2008.02.06. 11:37)

MNO-összefoglaló - Magyar Nemzet

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra