L. János (44 éves budapesti lakos) január 26-án, szombaton délelőtt 10 óra előtt gyomorvérzés következtében megszédült, majd budapesti lakása ajtajától 1 5-2 0 méterre összeesett. Arra még volt ereje, hogy telefonáljon a feleségének, aki azonnal hívta a mentőt, amely öt perc múlva kiérkezett a helyszínre. Szerkesztőségünk információi szerint alig száz méterre voltak az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézettől, pár száz méterre a Péterfy Sándor Utcai Kórháztól és nem messze a Szent Rókus Kórháztól.
Gyomorvérzéssel kellett kórházba szállítani azt a férfit, aki január 26-án Budapesten az utcán esett össze. A mentők nyolc órán keresztül utaztatták kórházról kórházra. A beteg eközben eszméletét vesztette, többé nem tért magához; néhány napja meghalt. Az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálódik az ügyben.
Nyolc órán keresztül "utaztatták" a mentők gyomorvérzéssel azt a férfit, aki a műtét után kómába került, majd meg is halt. L. János (44 éves budapesti lakos) január 26-án, szombaton délelőtt 10 óra előtt gyomorvérzés következtében megszédült, majd budapesti lakása ajtajától 1 5-2 0 méterre összeesett. Arra még volt ereje, hogy telefonáljon a feleségének, aki azonnal hívta a mentőt, amely öt perc múlva kiérkezett a helyszínre. Szerkesztőségünk információi szerint alig száz méterre voltak az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézettől, pár száz méterre a Péterfy Sándor Utcai Kórháztól és nem messze a Szent Rókus Kórháztól.
A mentők nem ezek valamelyikébe, hanem Pomázra vitték, a pszichiátriai osztályra. (A sürgősségi orvosi ellátásra szoruló beteg korábban Szentendrén lakott, és új lakhelye még nem volt bejelentve.)
A rosszul levő férfinak ekkor még volt annyi ereje, hogy adatait közölje, majd elveszítette eszméletét. Az orvosok visszaküldték Budapestre, a Margit-kórházba. Innen átszállították a János-kórházba, majd vissza a Margitba, ahová délután öt óra körül érkezett meg. Egy óra múlva elvégezték rajta az operációt, így megállították a gyomorvérzést - előtte nyolc órán keresztül "utaztatták" a férfit, aki kómába esett. Többé nem tért magához: hét napig feküdt így, majd február 3-án délelőtt 10 óra körül meghalt.
Az elhunyt családja vizsgálatot kér az ügyben, és perre készül.
"A betegelhelyezés rendszere minden esetben egyértelmű megoldást kínál"
Megkeresésünkre az Országos Mentőszolgálattól hétfőn azt az írásbeli tájékoztatást kaptuk, hogy "a beteget a kiérkező mentők alaposan megvizsgálták. A vizsgálatok eredményeinek értékelése után a területileg illetékes gyógyintézetbe szállították". (A beutalási rend alapján a szentendrei lakosok bizonyos esetekben a pomázi kórházhoz tartoznak. A beutalási rend sok éve változatlan.) A kórházba érkezve a beteg állapota hirtelen romlott, így a lakcím szerint illetékes, intenzív kezelést is lehetővé tevő belgyógyászati osztályra szállították, ahol a kórházi felvétel előtt CT-vizsgálat elvégzését tartották szükségesnek, amit a mentők a János-kórházban elvégeztettek. A mentőegység mindvégig a beteg aktuális állapotát értékelve járt el - áll az MNO-nak megküldött levélben. A gyógyintézet megválasztásának legfontosabb eleme az volt, hogy a beteg a gyógyulás szempontjából legmegfelelőbb kórházba kerüljön. Pontos diagnózis ismeretében a betegelhelyezés rendszere minden esetben egyértelmű megoldást kínál. A sürgősségi helyszíni ellátásban ritkán ugyan, de előfordul, hogy a tünetek alapján a diagnózis kétséges marad. Ilyen esetekben a legjobb megoldást olyan nagy kórházi centrumok jelentenék, ahol mindenféle ellátás lehetősége (szülészet, traumatológia, belgyógyászat, szemészet stb.) folyamatosan rendelkezésre áll.
Mégsem egyértelmű?
Az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálódik annak a betegnek az ügyében, aki január 26-án lett rosszul Budapesten, de a mentők Szentendrére szállították, mert lakcíme alapján oda volt bejelentve - közölte keddi sajtótájékoztatóján egy újságírói kérdésre válaszolva Horváth Ágnes. A távirati iroda beszámolója szerint a miniszter úgy fogalmazott: a vizsgálat során arra kíváncsiak, hogy az orvosok és a szakdolgozók eleget tettek-e a szakmai szabályoknak.
Körülbelül 200 esetenként előfordul, hogy a sürgősségi eseteknél nem egyértelmű a diagnózis - mondta az MNO-nak Győrfi Pál. A január 26-i esetnél sem voltak életveszélyre utaló tünetek - közölte az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR-vezetője. - Úgy tűnt, hogy a pomázi pszichiátriára kell szállítani a beteget.
Győrfi szerint ott nincsen lehetőség hasi műtét elvégzésére, sőt ott derült ki az is, hogy a baj súlyos lehet, ezért szállították a beteget további vizsgálatokra. A szóvivő biztos abban, hogy a mentősök a legnagyobb alapossággal jártak el, a szükséges dokumentumokat pedig átadják az ÁNTSZ, illetve az Egészségbiztosítási Felügyelet részére. Arra a kérdésre, hogy ha az illető szegedi, akkor oda szállítják-e, úgy felelt: a beutalási rend szerint ha életveszélyes az állapot, akkor a legközelebbi kórházba kell szállítani a beteget, ha ez nem áll fenn, akkor a lakcím szerinti kórház a cél. Győrfi azt mondta: várják az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálatának eredményét.
(2008.02.06. 11:37)
MNO-összefoglaló - Magyar Nemzet