Veszélyesebb lett az influenzavírus egy mutáció miatt

Egy mutáció miatt az influenza egyik altípusa sikeresebben védekezhet a szervezet immunválaszával szemben.

Az influenzavírus egyik gyakori altípusában, a H3N2 törzsben egy olyan mutáció zajlott le, amely gátolja az ellenanyagok kötődését a kulcsfontosságú vírusfehérjékhez, vagyis gyengíti a szervezet immunválaszát a betegséggel szemben. A kutatók szerint emiatt az influenza elleni oltások megváltoztatására is szükség lehet.

Influenza: honnan tudjuk, hogy melyik vírus támad? Az influenzát nem egyetlen vírustörzs okozza, ezért 100 százalékban biztos védelmet az oltás sem nyújthat ellene. Mégis ezek a vakcinák a megelőzés legfontosabb eszközei. Hogyan következtetnek a virológusok arra, hogy éppen melyik típus lesz a domináns? Kattintson a részletekért!

Veszélyesebbé vált a mutáció miatt

A Science Daily oldalán is közzétett kutatási eredmények szerint az új mutációt először a 2014-15-ös influenzaszezonban fedezték fel. Akkor még csupán néhány H3N2 influenza törzsben mutatták ki, azóta azonban szinte mindegyik mintában azonosították. A kutatók szerint ennek is szerepe lehetett abban, hogy az elmúlt néhány influenzaszezonban - amelyekben a H3N2 törzsek is dominánsak voltak - a megbetegedések is súlyosabbak voltak az átlagosnál.

Az oltás csak ideiglenes védelmet biztosít a vírussal szemben. Fotó: Getty Images
Az oltás csak ideiglenes védelmet biztosít a vírussal szemben. Fotó: Getty Images

A mutáció a neuraminidáznak nevezett vírusfehérjében idézett elő változást. Ez egyrészt lassítja a vírus osztódási képességét, másrészt viszont megvédi azt az antitestektől, így a szervezet nehezebben tudja felvenni vele a küzdelmet. Az influenzaellenes készítmények egy része is ezt a neuraminidázt célozná meg, a kialakított védelem miatt a szezonális védőoltások is veszíthetnek a hatékonyságukból.

Az influenzavírusok minden évben milliókat fertőznek meg és százezrek haláláért felelősek világszerte. Mivel sokféle törzs támad egyszerre, illetve gyakrabban mutálódnak, nagyon nehéz hatékony oltóanyagot gyártani, ráadásul ezek csak ideiglenes védelmet biztosítanak. Évek óta zajlanak kutatások egy olyan oltóanyag kifejleszéséért, amely általános és tartós védelmet biztosít az összes vírustörzzsel szemben, a jelenlegi oltások csupán az aktuálisan terjedő törzsekre készítik fel a szervezetet. Az olyan mutációk, amelyek a vírus terjedését és a szervezetre gyakorolt hatásait is befolyásolják, különösen nagy figyelmet igényelnek az oltóanyagok gyártásakor.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra