Visszatérhet egy ősi betegség

A skorbutot a fejlett országokban is egyre nagyobb számban diagnosztizálják.

Útjuk során a tengerészeket évszázadokon át rejtélyes betegség tizedelte. Feljegyzések szerint a kór rendszerint vérszegénységgel , izom és ízületi fájdalmakkal jelentkezett, majd bevérzések keletkeztek a bőr alatt, a haj és a fogak pedig hullani kezdtek.

10 betegség, amit ellenségünknek sem kívánunk A legtöbb ember fejében a rettegett kórok között első sorban a rák, a szívbetegség, legfeljebb az Alzheimer-kór, és persze a szinte teljesen felszámolt, de talán éppen ezért is misztikussá vált lepra áll. Vannak azonban más borzalmas, sok testi és lelki szenvedéssel fenyegető betegségek, amelyeket még az ellenségünknek sem kívánnánk. Kattintson !

A skorbutként ismert betegséget először az ókori egyiptomi hajósok jegyezték fel kr. e. 1550 környékén. Ismertté azonban a 18. századi tengerészek miatt vált, akiknek nem ritkán hosszú hónapokat kellett a vízen tölteniük anélkül, hogy friss zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztottak volna. A brit királyi haditengerészet matrózai nagyobb számban haltak meg a skorbuttól, mint a tengeri viharok, kalóztámadások és az összes más betegség miatt együttvéve.

Rengeteg emberéletet követelt, mire kiderítették, hogy a tünetek mögött súlyos C-vitamin hiány áll. A hajósoknak emiatt kellett rendszeresen savanyított káposztát, illetve más zöldséget és gyümölcsöt fogyasztaniuk, ha nem akartak megbetegedni. A felfedezést követően a skorbut a nyugati világban jelentősen visszaszorult, és sokáig csak a fejlődő országok lakosai szenvedtek tőle. Úgy tűnik azonban, hogy a betegség az Egyesült Államok bizonyos részein is egyre nagyobb arányban tér vissza.

A skorbut sokáig a tengert járók első számú ellensége volt
A skorbut sokáig a tengert járók első számú ellensége volt

A fejlett világba is visszatér a skorbut

Dr. Eric Churchill, a a Massachusetts-i Springfieldben dolgozó orvos az utóbbi hat évben 20-30 skorbutos betegséget is diagnosztizált. Ennek oka a szakember szerint az lehet, hogy a szegényebb társadalmi csoportok, akiknek az élelmiszerek vásárlásán is spórolniuk kell, először a friss zöldségeket és gyümölcsöket vonják ki az étrendjükből. Ezek az emberek rendkívül egyoldalúan táplálkoznak, és kevés vitamint juttatnak a szervezetükbe, ami miatt sok más betegség mellett a skorbut kialakulását is kockáztatják.

Persze nem csak az számít, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy hogyan készítjük azt el. A legjobb, ha frissen fogyasztjuk a zöldségeket és gyümölcsöket, főzés során ugyanis vitamintartalmuk jelentős részét elveszítik.

A legtöbben már rég elfelejtették ezt a betegséget, ami a helyes táplálkozással gyakorlatilag teljesen elkerülhető lenne. Bár a fejlett országokban már egyáltalán nem szabadna előfordulnia, a skorbut mégis egyre több embert érint ismét - magyarázta Dr. Churchill. A C-vitamint egyébként a legtöbb emlősfaj képes önmaga előállítani (szintetizálni), hiánybetegség csak az ember és a tengerimalac esetén ismert.

Forrás: iflscience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra