Miért kell kezelni a visszértágulatot?

A vénák kóros kitágulása egy igen elterjedt probléma a magyar lakosság körében, ráadásul a betegség nem csupán esztétikai szempontból veszélyes. Szélsőséges esetben a kezeletlen visszértágulat akár halálhoz is vezethet.

Egy csúnya szövődmény

Az elváltozás miatt az érintett végtag vérkeringése romlik, a gyűjtőerek nem a kellő hatékonysággal szállítják el az elhasznált vért és a mérgező anyagcseretermékeket. Ez utóbbiak a szövet közötti térben felszaporodva gyulladásos folyamatokat indíthatnak el, ami nyiroködémával jár . Idővel a gyulladás nyomán lábszárfekély is kialakulhat. Ez egy az életkilátásokat és az életminőséget is jelentősen rontó állapot, amely súlyos fertőzésforrást jelent. A kezelés igen nehézkes, amit ráadásul a fekélyek gyakori kiújulása is képes lehet fokozni. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az elhanyagolt visszérbetegség csak hosszú évek alatt vezet el a lábszárfekélyig, így ez a súlyos szövődmény is megelőzhető.

Életveszély kilátásban

A visszértágulat mélyvénás trombózis kiváltó oka - vagy akár következménye - is lehet. Ez egy önmagában is nagy fájdalommal járó betegség, amelynek lényege, hogy a mélyen fekvő vénákban vérrög képződik, elzárva az érintett ereket. Mindezt pedig a tágulat okozta vérpangás is elősegítheti tehát. A trombózis legjellegzetesebb tünete az alsó lábszár járásra fokozódó fájdalma, habár a probléma panaszok nélkül is bekövetkezhet - ez az úgynevezett néma trombózis.

Trombózisról akkor beszélünk, ha az erekben vérrög (trombus) keletkezik, amely az érpályában a keringést akadályozza. Kialakulását több ok is előidézheti. Melyek ezek?

Veszélyt jelent, hogy amíg a vérrög kötőszövetesen nem szervül, könnyen tüdőembóliát idézhet elő. Ez a mélyvénás trombózis leggyakoribb szövődménye, amely nehézlégzéssel, erős mellkasi fájdalommal és köhögéssel jár, egy héten belül pedig az érintettek egyharmadánál halált okoz. Egyes esetekben a vérrögök eljuthatnak az agyba is, aminek agyembólia lehet a következménye.

Így előzhető meg a probléma

Természetesen egy kis odafigyeléssel a visszértágulat kialakulásának kockázata is csökkenthető. Sokat segít, ha olyan cipőt hordunk, amelynek rugalmas a talpa, s ezáltal nem akadályozza a talpizmok mozgását. Fontos a túlsúly elkerülése, akárcsak a dohányzás mellőzése. Ülő- és állómunka esetén igyekezzünk időt szánni egy kis mozgásra, sétára, esetleg végezzünk légzőgyakorlatokat. Várandósság alatt a nők óvják a lábukat, üljenek sokat feltett lábakkal.

Visszérbetegség esetén jótékony hatása van a hidegebb vizű medencékben történő úszásnak
Visszérbetegség esetén jótékony hatása van a hidegebb vizű medencékben történő úszásnak

Sokat jelent a rendszeres könnyű séta is, emellett pedig az úszással is jó eredmények érhetők el. Mivel a visszerességre való hajlam örökölhető, azok, akiknek a felmenői között előfordul a betegség, kerüljék a meleg gyógy- és termálfürdőket, valamint a napozással is bánjanak óvatosan. Étrendünk kapcsán segíthet, ha magas rosttartalmú és csökkentett sóbevitellel járó diétát követünk. Kerüljük viszont a kávét, az alkoholos italokat, a fehér lisztet és a cukrot, továbbá a nagyon zsíros és fűszeres ételeket.

A már kialakult visszértágulat kezelésére számos orvosi módszer létezik. Az összetett gyógymód alkalmazhat kompressziós pólyát, speciális tornát, akár bőrgyógyászati kezelést. A gyógyszerek terén ma már több olyan korszerű készítmény is rendelkezésre áll, amelyek szinte egyáltalán nem járnak mellékhatásokkal. Súlyos esetben ugyanakkor a sebészi beavatkozás jelenti a legmegnyugtatóbb eljárást. Egyre elterjedtebb lehetőséget nyújt emellett a szkleroterápia is, amelynek keretében injekciós kezeléssel juttatnak gyulladáskeltő anyagokat a vénák falába, ezáltal elzárva a beteg visszereket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra