Majdnem az összes korábbi rekordot megdöntötte 2020 - közölte a Meteorológiai Világszervezet (WMO) csütörtökön Genfben, amikor megerősítette decemberi előzetes becslését. Csak a természetesen előforduló, hűtő hatású jelenség, a La Nina gondoskodott enyhe lehűlésről az év legvégén.
Majdnem megdőlt a 2016-os rekord
A globális átlaghőmérséklet 14,9 Celsius-fok volt, amely 1,2 Celsius-fokkal van az iparosodás előtti kor (1850-1900) szintje felett, 0,1 Celsius-fokos hibahatárral. A három legmelegebb év ezzel 2016, 2019 és 2020 lett. Csak a számokat figyelembe véve 2016 volt a legmelegebb, de a hibahatárt tekintve gyakorlatilag szinte lehetetlen különbséget tenni a három év között - mondta el Clare Nullis, a WMO szóvivője.
A szervezet kiemelte azt is, hogy a 2016-os évet erőteljes El Nino jelenség jellemezte, amelynek a La Ninával ellentétben erőteljes melegítő hatása van. "Egy katasztrofális, még ebben az évszázadban akár 5 Celsius-fokot jelentő felmelegedés útján haladunk. A 21. század fő feladata, hogy békét kössünk a természettel" - fogalmazott Antonio Gutierres ENSZ-főtitkár.
Az El Nino és a La Nina néhány évente jelentkezik. Az El Nino esetében legyengülnek a trópusi passzátszelek, ami gyengíti Dél-Amerika nyugati partjainál a hidegebb vizek áramlását.
A La Nina többnyire az El Ninót követi. A passzátszelek erősödését idézi elő, ennek hatására Peru partjainál hidegebbé válnak a felszíni vizek. Mindkét jelenségnek világszerte megmutatkozik a hatása, régiótól függően szárazság vagy heves esőzések formájában.