Sok helyen rossz a levegő

Ismét figyelmeztetést adtak ki a levegő magas ózontartalma miatt: 17 településen kifogásolt a levegőminőség.

Bár a koronavírus-járványnak köszönhetően pozitív képet társítunk az ózonhoz, hiszen nagy népszerűségnek örvend az ózonos fertőtlenítés , nem szabad elfeledkeznünk róla, hogy a levegő magas ózonkoncentrációja igenis káros, az ózon pedig ilyenformán a szmog egyik összetevője. Nyáron pedig a napsütés, a meleg, valamint a szél hiánya miatt feldúsult nitrogén-oxidok, szénhidrogének és szén-monoxid hatására felerősödik a felszínközeli ózon képződése.

Hogyan hat ránk az ózon? A talajközeli ózon elsődleges szennyezőanyagokból (a gépjárművek kipufogógázaiból származó nitrogén-oxidokból és illó szerves vegyületekből, valamint az oldószerekből) fotokémiai úton, napsugárzás hatására képződik. Kellemetlen szagú, izgatja a szemet és a légzőszervek nyálkahártyáját, egészséges embereknél is jelentősen csökkenti a tüdőfunkciót, amit émelygés, hányinger, köhögés, mellkasi fájdalmak kísérhetnek. A szmog egyéb alkotóiról és káros hatásaikról részletesebben itt olvashat.

Az elmúlt időszakban a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) többször is felhívta a figyelmet a magas ózontartalomra. A tisztifőorvosi Facebook-oldalon korábban azt írták: a déli, kora délutáni órákban a koncentráció jellemzően magas, emiatt a krónikus légúti betegségben szenvedők légúti irritációt, légzési nehézséget, köhögést tapasztalhatnak. Ezért az asztmában vagy más légzőszervi betegségben szenvedőknek nem javasolják, hogy az érintett településeken ebben a napszakban intenzív fizikai tevékenységet végezzenek a szabadban.

Az NNK által közzétett térkép szerint a jelenleg érintett települések a következők: Budapest, Szombathely, Sarród, Mosonmagyaróvár, Ajka, Veszprém, Székesfehérvár, Komló, Százhalombatta, Tököl, Kecskemét, Salgótarján, Eger, Oszlár, Sajószentpéter, Kazincbarcika, Hernádszurdok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra