Több eső esne, ha ezt tennénk

A mezőgazdasági területek erdősítése átlagosan 7,6 százalékkal növelhetné meg a nyári esők előfordulását Európában - állapították meg statisztikai elemzések és modellezés révén.

Európa-szerte kihelyezett csapadékmérők adatait vizsgálták a Zürichi Műszaki Egyetem Légkör- és Klímakutató Tudományos Intézete és a Newcastle-i Egyetem kutatói, és azok alapján építették fel modelljeiket. Korábbi vizsgálatok arra jutottak, hogy a klímaváltozás miatt Európa nagy részében csökkenhet az esőzések száma és mértéke a következő években. Az új kutatás készítői arra voltak kíváncsiak, mi történik Európában, ha nagyobb energiát fektetnek a fásításba.

eső, csapadék, fa, faültetés, fásítás, erdő, időjárás, klímaváltozás
A mezőgazdasági területek erdősítése több esőt eredményezne. Fotó: Getty Images

Az erdők hatnak az időjárásra

Ahhoz, hogy többet megtudjanak az erdők növekedésének az időjárásra és konkrétan az eső mennyiségére kifejtett hatásáról, történelmi adatokat gyűjtöttek Európa különböző helyszíneiről. Ezt követően párosították az erdős területeken lévő esőmérők adatait a csaknem azonos tulajdonságokkal bíró mezőgazdasági területekről származó adatokkal. Ezután statisztikai elemzést végeztek és esőzési modelleket alkottak. Ezek segítségével azt próbálták kideríteni, milyen módon befolyásolható az esőzés, például a mezőgazdasági területek újraerdősítésével.

A fák lelassítják a légáramlatokat

A klímaváltozás a folyókat is megváltoztatja - olvassa el a részleteket!

A kutatók arra jutottak, hogy az erdős területekre több eső hullik, mint a mezőgazdasági területekre. Azt is megfigyelték, hogy az erdővé alakított mezőgazdasági területek mind lokálisan, mind a távolabbi régiókban növelték a csapadék mennyiségét. Ebből kiindulva, ha Európa-szerte erdősítenének mezőgazdasági területeket, akkor az egész kontinensen több eső esne, még akkor is, ha tovább melegszik a bolygó - vélik a kutatók. Számításaik szerint az európai erdőterületek 20 százalékos növelésére van szükség a kívánt hatás eléréséhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok nem tudják egyértelműen megmagyarázni, miért jut több eső az erdőkre, de úgy vélik, a fáknak a mozgó levegőre kifejtett hatásával lehet ez összefüggésben. A fák ugyanis lelassítják a légáramlatokat, ezzel pedig több idő jut az eső kialakulására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra