Vészjóslóan melegszik az Alpok fagyott talaja

Egyre melegebbek a svájci Alpok állandóan fagyott felszíni rétegei, az úgynevezett permafroszt. A jelenség oka az elmúlt évek magas nyári hőmérséklete lehet tudósok szerint.

Rózsaszínű elszíneződést találtak kutatók az Alpok egyes gleccserein. Mi okozhatja a különös jelenséget? Részletek itt.

A svájci permafrosztfigyelő hálózat, a PERMOS az Alpok 15 pontján végez hőmérsékletmérő fúrásokat. E mérések alapján kimutatható, hogy az összes mérőhelyen emelkedett a hőmérséklet. A 3400 méteres Corvatsch-csúcson, Graubünden kantonban például 10 méter mélyen 1 Celsius-fokkal emelkedett a permafroszt hőmérséklete a mérések 32 évvel ezelőtti kezdete óta, 20 méter mélyen pedig fél fokkal. A talaj azon felső rétege, amelynek hőmérséklete nyaranta nulla fok fölé emelkedik, több méterrel vastagabb lett a fúrások helyén, és jelentősen nőtt a permafroszt víztartalma is.

Corvatsch-csúcs, Alpok, Svájc, permafroszt, fagyott talajréteg
A Corvatsch-csúcs fagyott talajrétege is egyre jobban melegszik. Fotó: Getty Images

A permafroszt felmelegedésének oka az elmúlt évek magas nyári hőmérséklete lehet a svájci kutatók szerint. Közlésük szerint "különösen forró" volt 2013, 2015, 2017, 2018 és 2019 nyara . A hálózat, amely 20 éve végez országosan rendszeres méréseket, azt is megállapította, hogy gyorsul a sziklagleccserek mozgása, a kőtömbökből és jégből álló képződmények immár évente több métert haladnak előre, míg a mérések kezdetén, az 1990-es években még csak évente néhány decimétert mozogtak. A PERMOS szerint ezek a jelenségek erősödtek az elmúlt évtizedben.

Svájc felszínének 5 százalékát borítja állandóan vagy tartósan fagyott talaj, elsősorban 2500 méteres magasság felett. A permafroszt olvadása növeli olyan természeti csapások kockázatát, mint a sziklaomlások vagy a földcsuszamlások. A 2000-ben alapított PERMOS - a világ első nemzeti permafrosztfigyelő szolgálata - rendelkezik a világ legnagyobb és leghosszabb időre visszatekintő, több mint 30 évet lefedő adatbázissal a hegyvidéki permafroszt vonatkozásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra