Gyomor- és bélhurut elleni készítmények

Párlófű, közönséges

A veseproblémák egyik segítője

Latin neve

Agrimonia eupatoria

Népies neve

apróbojtorján, hattyúfű, körömfű, patikapárlófű, Szent Pál füve, koldustetű

A növény leírása

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Észak- és Közép-Európában sokfelé előfordul. Cserjés-füves helyeken, erdőszéleken, árokpartokon megtalálható, évelő növény. Íze kellemes.

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászati célokra a növény felső, virágos részét és alsó szártő-leveleit használják.
Gyűjtési ideje június-augusztus hónapokra esik.

Érdekesség

Ógörög monda szerint Mithridatész Eupator király fedezte fel a növény gyógyhatását, latin neve is innen származik.
Áltermése csúcsa horgas alakú, így könnyen beleakad az állatok bundájába, hogy azok aztán más termőhelyekre is eljuttassák. Erre utal népies neve, a koldustetű.

Mi van benne?

A növény katechin típusú cserzőanyagokat, flavonoidokat és kovasavat tartalmaz.

Mire jó?

Összehúzó szer, a száj- és toroknyálkahártya gyulladásainak valamint enyhe lefolyású gyomor-bélhurut kezelésére használják. Emésztőszervi problémákra is alkalmazzák, fokozza az epe működését, és a máj méregtelenítő tevékenységét. Külsőleg toroköblítőnek ajánlják.
Alkalmazzák a bőr enyhe felületi gyulladásaira, kelésekre.

Hogyan használjuk?

Tea: 3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított párlófüvet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Kihűlve gargarizálhatunk is vele. Kellemes íze miatt üdítő.
Lábfürdő: A párlófüvet orvosi zsályával és körömvirággal szokták keverni lábfürdő elkészítésénél.
Tinktúra: 100 ml 38 %-os pálinkát öntsünk 4 evőkanál párlófűre, és hagyjuk állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét üvegbe töltve, légmentesen lezárva tároljuk.

Jó tudni!

Káros mellékhatásai nem ismeretesek!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.