Koronavírus: egyre nagyobb a nyomás a kórházakon

Sok egészségügyi dolgozó a testi és lelki végkimerülés határán dolgozik a COVID-ellátásben - hívta fel a figyelmet dr. Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke.

Bárki segítheti az egészségügyben dolgozókat az erre a célra létrehozott Fogjunkössze.hu felületén keresztül. Részletek itt.

A szakember a Világgazdaságnak nyilatkozva elmondta, rendkívül nehéz év áll az egészségügyi ellátórendszer mögött. A koronavírus-járvány harmadik hulláma egy már eleve fáradt ellátórendszert ért el, miközben ezúttal magasabb mind a fiatalabb betegek, mind a halálozások aránya. A kialakult helyzet hatalmas lelki terhet ró az egészségügyben dolgozókra, ráadásul a COVID-ellátásban dolgozók zöme szinte pihenés nélkül dolgozta végig az elmúlt évet.

Lélegeztetett beteget látnak el védőfelszerelést viselő orvosok a fővárosi Honvédkórház koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályán 2021. április 1-jén
Lélegeztetett beteget látnak el a Honvédkórház intenzív osztályán április 1-jén. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Mint azt korábban megírtuk , az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényben rögzített, új szolgálati jogviszonyon alapuló szerződések aláírási határidejének lejártával mintegy 5500 dolgozó hagyta el az egészségügyi ellátórendszert. Arra a kérdésre, hogy mennyire érzékelhető e rengeteg szakember távozása az ellátásból, dr. Ficzere Andrea úgy fogalmazott: "persze hogy hiányoznak, akik távoztak, mind emberileg, mind szakmailag, de a jelenlegi állománnyal is kitartunk."

Az elektív ellátásokról szólva kifejtette, amint csökken a kórházba kerülő COVID-betegek száma, újraindulhatnak majd ezek az ellátások is. Elsőként a daganatos betegek kezelései kezdődhetnek meg, illetve azon betegek ellátása, akiknél máskülönben fennáll az állapotromlás kockázata. Ezzel együtt a szakember szerint hónapokba telhet, mire az ellátórendszer képes lesz ledolgozni a hatalmas várólistát. Hozzátette, ehhez forrásbevonásra is szükség lesz, valamint ki kell dolgozni egy stratégiát arra, hogy miként működhet egymással párhuzamosan az elektív ellátás és a még hosszú ideig fenntartandó járványkészültség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra