Hogy alapjáraton kinek mekkorák a pórusai, nagyban függ a genetikától is. Ugyanakkor vannak tényezők, amelyek befolyásolhatják a méretüket - ilyen a bőr faggyútermelése, a napfény miatti bőrkárosodás, az öregedés és még számos más dolog, amely a pórusok tágulását okozhatja.
Hogyan csökkentsük a pórusok méretét?
Fontos, hogy aki azt szeretné, hogy kevésbé látványosak legyenek a pórusai, rendszeresen hámlasszon , mivel az elhalt hámsejtek a bőr felszínén maradva belekerülnek a pórusokba, amitől nagyobbnak és hangsúlyosabbnak fognak tűnni. Zsírosabb bőrűek olyan kémiai hámlasztót válasszanak, amelyben béta-hydroxi savak találhatók, a normál, illetve szárazabb bőrűek pedig alfa-hydroxi savakat tartalmaznak - használatuk heti 2-3 alkalommal ajánlott. A fizikai hámlasztókat az arcon inkább kerüljük. Az arcmaszkok közül olyanokat érdemes választani, amelyek valamilyen agyagot, illetve aktív szenet tartalmaznak, mivel mágnesként vonzzák magukhoz az olajat, a piszkot és a baktériumokat, amelyeknek semmi keresnivalójuk a pórusainkban, és amelyek miatt szintén nagyobbnak tűnhetnek. Hetente 1-2 alkalommal használjuk őket.
A retinol nem véletlenül annyira népszerű kozmetikum-alapanyag mostanában. Gyorsítja a sejtmegújulást, és serkenti a kollagéntermelődést is. A kollagénvesztés a pórusaink szempontjából sem jó hír, mivel hiányában a pórusok falai meggyengülnek, és emiatt a pórusok kitágulnak. Arra ügyeljünk, hogy ha bőrünk még nem szokta meg a retinolt, hetente csak egyszer használjunk ilyen készítményt, és fokozatosan emeljük a gyakoriságot, egészen addig, míg eljutunk odáig, hogy minden este használjuk. A pórusok annál szűkebbek, minél tisztábbak, és a tisztításukra remek módszer a gőzölés, amelyet házilag is bármikor elvégezhetünk egy fazék forró víz fölé hajolva, törölközővel a fejünkön. Legfeljebb 10-15 percig gőzöljünk, hetente 1 alkalommal - a vízbe tehetünk rózsaszirmot, levendulát, bazsalikomot, rozmaringot vagy bármilyen illóolajat, amelynek szeretjük az illatát.
Kiemelten fontos, hogy a fényvédelemről ne feledkezzünk meg - különösen hámlasztás után, illetve ha retinolt használunk. Ez nemcsak nyáron, hanem az év minden szakában fontos. Az UV-sugárzás lassítja a sejtképződést, illetve a bőr megújulását, ami miatt külső rétege megvastagszik, ettől pedig a pórusok sokkal feltűnőbbek lesznek. Ha szeretnénk meggátolni ezt, illetve bőrünk idő előtti öregedését, akkor mindennap használjunk az arcunkra valamilyen fényvédőt !
Forrás: womenshealthmag.com