Az ellátások mielőbbi, legalább 5 százalékos, visszamenőleges növelését sürgeti az elszabadult infláció miatt Katona Tamás, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának szakértője. A Népszavának úgy nyilatkozott: a kormány erre az évre 15 százalékos inflációval számolt, ehhez igazította a januári, kötelező nyugdíjemelést is. Ezzel szemben a valós infláció 18-20 százalék körül lesz, ezért is halaszthatatlan a mielőbbi korrekció.
Indokolt lenne a havi nyugdíjemelés
A szakember szerint ráadásul a nyugdíjasokat érintő infláció 1,5 százalékponttal magasabb a pénzromlás üteménél, mivel az idősek fogyasztói kosarában jóval nagyobb arányban szerepelnek a 40-45 százalékkal megdrágult élelmiszerek, és a 65-70 százalékkal többe kerülő alapvető élelmiszerek, mint bármilyen más termék.
A szakértő szerint egyre nagyobb arányban kénytelenek az idősek saját pénzből, magánellátásban kezeltetni a betegségeiket, miután „az állami egészségügy gyakorlatilag összeomlott”, és egy laborvizsgálatra is négy hónapos várólista van. Szerinte a méltó nyugdíjas évekhez legalább 200 ezer forintos ellátásra lenne szükség, ezzel szemben a nyugdíjasok fele csak 170 ezret, vagy annál is kevesebbet kap.
Farkas András nyugdíjszakértő nemrég kiadott elemzésében kifejtette: ilyen magas infláció mellett a jelenlegi nyugdíjemelési gyakoriság – a januári emelés, majd a novemberi korrekció, illetve esetleg egy nyári kiegészítés – egyszerűen alkalmatlan a nyugdíjak vásárlóértékének évközi karbantartására. Célszerű lenne áttérni a havi, de legalább a negyedéves, rendszeres nyugdíjemelés gyakorlatára. Jelenleg például átlagosan 1,7-1,8 százalékkal kellene emelni a nyugdíjakat minden hónapban, és ha az inflációs várakozás 20 százalék fölé futna, akkor az emelés mértékét is ennek megfelelően kellene meghatározni.