Megnőtt az igény a biotermesztésű gyógynövényekből készült teakeverékek iránt, sláger a tisztító kúra.
Az idei bolondos időjárás rendesen megzavarta a természet szokásos rendjét, s a szokatlanul korán beköszöntött meleg a gyógynövények fejlődését is meggyorsította, a betakarítás szinte függetlenedett a szezontól. A növények egymásba érő szürete idejekorán megkezdődött, s eltart az ősz végéig - állítják a szakemberek.
Örvendetes tendencia, hogy egyre többen ismerik fel a gyógynövények jelentőségét, ezért évről évre növekszik a baranyai átvevőhelyek száma, a termesztett és a gyűjtött gyógynövény egyik legbiztosabb felvevő piacát továbbra is a Pécstől mindössze 20 kilométerre fekvő baksai feldolgozó üzem jelenti. Az üzem tulajdonosa szerint nem csak a "civil" piac, hanem a gyógyszeripar is egyre inkább igényli a bio minősítésű, garantáltan vegyszer származékoktól mentes növényi alapanyagokat.
Jelenleg a bodzavirág és a csalán szedése zajlik Baranyában, ez utóbbi növényből készült teák egyre keresettebbek. A patikák, gyógynövényt árusító üzletek polcain kínált csalánteákat elsősorban tisztítókúrák céljából vásárolják, de a növényről azt sem árt tudni, hogy rendkívül nagy vastartalma miatt vérszegénységre is ajánlott.
A szezonális gyógynövények sorában napokkal ezelőtt kezdődött a hársfa virágjának begyűjtése. Az ebből készült gyógytea úgyszintén közkedvelt, főként megfázásos, hűléses panaszok tüneteinek csillapítására. A gyógyteák elkészítésének legfontosabb kritériuma: az összezúzott levelet, vagy virágot soha nem szabad főzni, mert a benne lévő hatóanyagok egy pillanat alatt elvesznek.
A a baranyai gyógynövény termesztés lendületes fejlődését jól példázza, hogy a gyűjtők és termesztők munkáját, a leadások irányítását, a szokásos szakmai ellenőrzéseket, méréseket külön e célra felkészített koordinátorok segítik. Az idén lezárult Herbál-Network projekt pedig újabb , a gyógynövényekhez értő szakembereknek adott képesítést.
A gyógynövény piac megyei szereplői közül többen úgy vélik, hogy bár az unió különböző országaiban - e területen főként Franciaország, illetve Olaszország a piacvezető - külön régiók szakosodtak gyógynövények termesztésére, idehaza még csak most kezd igazán felfutni e fontos ágazat.
A támogatások, a szakmai programok, az egyre szaporodó és mind több helyre eljuttatott információ alapján egyre többen ismerik fel, hogy ez a piac nem ismer határokat. Nincs annyi gyógynövény, amennyit a gyógyszergyártás, a homeopátia szakterülete, vagy a biotermékekkel foglalkozó vállalkozások nem tudnának felhasználni.
Emellett az sem elhanyagolható, hogy a gyógynövények piaci értéke folyamatosan emelkedik, a felvásárlói kör pedig bővül. Így aztán a bioélelmiszerek előállítói is szívesen fordulnak a gyógynövény alapanyagok felé.
2007-05-30 12:15
Forrás: Weborvos Erdei Éva