Új indikációban az Abbot legkelendőbb gyártmánya: súlyos-idült-plakkos pikkelysömör ellen is adható.
Az uniós gyógyszerhatóság tudományos testülete (CHMP) egy újabb, súlyos-idült-plakkos pikkelysömör elleni indikációban ajánlja engedélyezésre az Abbott adalimumab hatóanyagú TNF-inhibitorát. Az ajánlás felnőtt betegek olyan eseteire vonatkozik, amikor a beteg nem reagál más szisztémás terápiákra, például a ciclosporinra, a methorexate-re vagy a PUVA-re (psoralen, ultraibolya-A-besugárzással kombinálva), illetve, ha ezek nem alkalmazhatók.
A terméket az EU-ban már forgalmazzák reumás, valamint pszoriatikus ízületi gyulladás, csigolyagyulladás és Crohn-betegség ellen. Ez az Abbott legkelendőbb gyártmánya, amely 803 millió USD-os forgalmának háromnegyedét hozza.
A cég az Egyesült Államokban is engedélyeztetni akarja a szert pikkelysömör ellen, amire talán már a jövő év elején sor kerül.
Az engedélykérelmek alapjául két III. fázisú vizsgálat, a REVEAL és a CHAMPION szolgált. Mindkét vizsgálat esetében teljesültek az elsődleges célkitűzések, azaz a betegek PASI75 státuszt értek el. (Pszoriázis-kiterjedési és -súlyossági indexük - a PASI - 75 százalékos javulást mutatott).
Az Abbott állítása szerint gyógyszere "jelentős előnyökkel rendelkezik" a másik két TNF-inhibitor pszoriázis-indikációjához képest, mivel alkalmazása kényelmesebb: a beteg minden második héten, szubkután injekcióban, maga adhatja be magának, míg pl. Johnson & Johnson infliximab hatóanyagú készítménye nyolchetenként, két órás intravénás infúzióval, kórházban vagy infúziós központban juttatható a páciensek szervezetébe.
A pikkelysömört hagyományosan helyileg, szteroidokkal, D-vitamin-analóg kenőcsökkel és ultraibolya besugárzással, valamint szisztémás terápiákkal kezelik - ezek hatásossága azonban korlátozott lehet, és a kumulatív toxicitás következtében gyakran rotációs rendszerben váltogatni kell őket.