Számos előnye mellett azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy a különféle modern eszközök - telefonok és tabletek - nem kevés egészségkárosító hatással is bírnak.
A Nokia által nemrégiben készített felmérés szerint egy átlagos okostelefon felhasználó 16 órányi ébrenlét során nagyjából 150-szer ellenőrzi készülékét, ez pedig már számos mentális vagy egészségügyi probléma okozója lehet. Phil Reed, a Swansea Egyetem pszichológia professzora, aki régóta kutatja az internetfüggőség okait és következményeit, arra hívta fel a figyelmet tanulmányában, hogy azok, akik a telefonjukat előnyben részesítik a személyes kapcsolatokkal szemben, többnyire nehezen kontrollálják az indulataikat, könnyen felidegesíthetőek, és sokszor csak az nyugtatja meg őket, ha minden reakcióikra azonnali elismerést – like-okat, hozzászólásokat – kapnak.Az ilyen emberek könnyen elszigetelődhetnek és depresszióssá válhatnak. Ez azonban csak néhány a mobilok okozta károk közül, az alábbiakban további példákat olvashatunk ezekre.
Az angolszász nyelvterületen nomophobia-ként emlegetett állapot arra a helyzetre utal, amikor valakinél véletlenül nincs ott a telefonja, vagy lemerült az akkumulátora, netán a feltöltő kártyáján nincs elég pénz, vagy egyszerűen csak nem talál internetkapcsolatot. A legtöbb ember ilyen helyzetben szorongani kezd, feszültté válik és képtelen koncentrálni. A leginkább érintettek a 18 és 24 év közöttiek, akik közül 77 százalékuk képtelen egy percnél tovább meglenni a telefonja nélkül, a nők körében pedig 17 százalékkal nagyobb arányban fordul elő ez a jelenség, mint a férfiaknál.
Egy másik kóros jelenség az alvás közbeni sms-ezés, ami leginkább az elalvás utáni 1-2 órában fordul elő. Ilyenkor az illető nincs is tudatában annak, hogy üzenetet küldött valakinek, ami miatt egyrészt kínos helyzetbe kerülhet, másrészt a pihentető alvás híján agyi funkciói is károsodást szenvedhetnek. Dr. Josh Werber alvásszakértő szerint erre az egyetlen megoldás, ha száműzzük a telefont a hálószobából.
A fantomrezgés szindróma arra utal, amikor valaki olyankor is úgy érzi, hogy a telefonja cseng vagy rezeg, amikor valójában nem. Ez a jelenség tízből egy telefonhasználót érint, 87 százalékuk hetente, 13 százalékuk naponta tapasztalja. Meg kell említeni a különféle cyber-betegségeket is, amit az okoz, hogy a felhasználó szeme és az egyensúlyrendszere által érzékelt mozgás között nincs összhang. Ilyenkor az agy azt hiszi, hogy az illető mozog, holott nem. Ez hányingert, szédülést és a szem túlzott megerőltetését okozhatja és leggyakrabban az Apple iOS 7 felhasználói körében fordul elő. A tünetek csökkenthetőek, ha változtatunk a telefon beállításain vagy néhány pillanatig felemeljük a tekintetünket a készülékről.
A telefon gyakori nyomogatása a kezünkre is károsan hathat, hiszen végig ugyanazt a motoros mozgást végezzük, ráadásul legtöbbet a hüvelykujjunkat használjuk, ehhez pedig olyan pózban tartjuk azt, ami nem természetes a számára. Mindez a csuklóízületeket is megterheli és gyulladást okozhat . A felhasználók 43 százaléka érzett már fájdalmat a hüvelykujjában, ezt elkerülni csak úgy lehet, ha pihentetjük a kezünket, nem tartjuk olyan szorosan a telefonunkat és csak finoman érintjük a képernyőt.
Telefon - és számítógép-használat közben a testtartásunkra sem ügyelünk, pedig a görnyedt póz nagy megterhelést jelent a gerinc számára, ami nyak-, fej- és vállfájást okozhat. Egy angliai felmérés szerint a 18 és 24 év közöttieknek 84 százaléka tapasztalt ilyen tüneteket az elmúlt év során, ők azok, akik átlagosan 8,83 órát töltenek egy nap képernyő előtt. Az okostelefonok a látásra sincsenek jó hatással , David Allamby szemész megállapítása szerint az 1997-es megjelenésük óta 35 százalékkal nőtt a rövidlátók aránya, és a következő tíz évben akár 50 százalékkal is nőhet azok száma, akiket érinteni fog ez a probléma. Normális esetben a rövidlátás a húszas évek elején megszűnik, ám az okostelefonok terjedése miatt mostanra már a 30-as, 40-es évekre is kihúzódik ez az állapot.
A szemnél maradva, még egy komoly gondot okozhatnak ezek a készüléket, és ez a szemszárazság . Amikor valaki a képernyőre összpontosít, harmadával csökken a pislogásai száma, ennek következtében a szem kiszáradhat és komoly károsodást is szenvedhet. Reed professzor szerint a fenti következményeket elkerülhetjük, ha betartunk néhány szabályt. Elalvás előtt ne ellenőrizzük Facebook-oldalunkat és email-jeinket, ne vigyük magunkkal napközben a töltőnket, hogy ezzel is korlátozzuk a telefonhasználatunkat, munkába menet inkább olvassunk, kirándulásokon és nyaralásokon fényképezőgépet használjunk, hogy ne érezzünk kényszert arra, hogy azonnal megosszuk másokkal is az élményt, válasszunk valamilyen sportot, amiben örömünket leljük, továbbá töltsünk minél több időt a barátainkkal és családtagjainkkal.