Az Indiana Egyetem indianapolisi kutatócsapata által megalkotott mesterséges bőrszövet minden eddigi modellnél élethűbbre sikerült. A valódi bőr ugyanis húsz vagy akár még több sejttípusból épül fel, ezzel szemben a korábbi módszerekkel csupán olyan szöveteket tudtak létrehozni a tudósok, amelyek legfeljebb öt-hat sejttípust vonultattak fel, szőrnövekedést pedig egyik sem tudott biztosítani. Az újonnan kifejlesztett technika ugyanakkor lehetővé teszi mind az alsó, mind a felső bőrréteg utánzását akár négy-négy sejttípussal, továbbá arra is rájöttek a kutatók, hogyan tudnak szőrtüszőket növesztetni ezek segítségével.
Lehetséges gyógymód a kopaszságra
Karl Koehler professzor és kollégái egerek pluripotens őssejtjeivel kezdtek kutatásba, amely során a belső fül kicsinyített mását, egy úgynevezett organoidot igyekeztek kitenyészteni. Eredeti céljuk az volt, hogy megalkossanak egy lehetséges gyógymódot a hallásvesztésre - felfedezték azonban, hogy a belső fül szövetei mellett bőrszövetek is képződtek. Ezután döntött úgy a tudóscsapat, hogy megpróbálnak szőrtüszőket is létrehozni.
Az így kitenyésztett bőrszövet alsó rétege, az epidermisz négy típusú sejtet tartalmaz, a felső dermisz pedig három-négyet, ezáltal összességében jobban utánozza az egerek bőrét, mint bármilyen korábban kifejlesztett bőrmodell. A kutatók arra is rájöttek, hogy a két rétegnek együtt kell fejlődnie, hogy szőrtüszők is megjelenjenek. A sejtkultúrában növekedve az epidermisz elkezdi felvenni egy ciszta kerekded formáját, miközben a dermisz sejtjei fokozatosan körülölelik. Ha azonban a folyamat megtörik, nem jönnek létre szőrtüszők.
A Cell Reports című szakfolyóiratban publikált kutatás kapcsán Koehler professzor megerősítette, hogy az új technika a jövőben útmutatásul szolgálhat emberi organoidok létrehozásához is. "Ez kiváló modell lehet akár kísérleti terápiák kialakítására, akár pedig arra, hogy megfigyeljünk olyan folyamatokat, mint például a bőrrák sejtjeinek fejlődése" - mutatott rá a szakember.
Forrás: dailymail.co.uk