A koronavírus-járvány kitörése világszerte nehéz helyzetbe hozta azokat az embereket, akik már küzdöttek valamilyen alapbetegséggel és rendszeresen jártak orvoshoz. Az Egyesült Államokban végzett legújabb kutatás szerint a COVID-19 világjárvány első évében a munkanélküliség növekedése ellenére sem változott a munkaképes korú, egészségbiztosítással nem rendelkező amerikai felnőttek aránya. A tanulmány, amelyet az amerikai Cancer folyóiratban tettek közzé, kiemelt figyelemmel vizsgálta azt is, hogy a járvány hogyan hatott a daganattal küzdők életére.
Egészségtudatosabbak lettek az emberek
A daganattal küzdőknek többnyire fokozott egészségügyi ellátási szükségleteik vannak, így a COVID-19 világjárvány első évében bekövetkezett zavarok és ellátási nehézségek különösen rosszul érinthették őket. A tanulmányban telefonos felmérésből származó adatokat használtak fel, hogy megvizsgálják, milyen hatással volt a pandémia okozta terheltség a daganattal küzdők, illetve az egészséges emberek egészségügyi ellátására és életvitelére. A kutatásban megvizsgálták az egészségbiztosítási fedezetet, az ellátáshoz való hozzáférést, a foglalkoztatást, valamint az adott személy egészségtudatosságát is.
A 18–64 éves felnőttek körében végzett kutatás szerint az egészségbiztosítással nem rendelkezők aránya nem változott jelentős mértékben a járvány első évében. Az egészségtudatos szemlélet azonban sokat javult a daganattal küzdő, illetve az egészséges emberek csoportjában is. A válaszadók nagy arányban felhagytak bizonyos káros szenvedélyekkel, csökkent például a dohányosok aránya, főleg azoknál, akik aktuálisan, vagy korábban daganattal küzdöttek. Többen nyilatkozták azt is, hogy a pandémia kezdete óta jobban odafigyelnek a megfelelő mennyiségű alvásra.
"Eredményeink azt sugallják, hogy a világjárvány miatt az emberek törekedtek az egészségesebb életvitelre" – mondta el Dr. Xuesong Han, az Amerikai Rákszövetség tagja, a kutatás vezetője. Szerinte a válságra adott kormányzati segélyezések (például munkanélküli segély és más pénzügyi támogatások) is sok ember számára segítették a megélhetést és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést.