Mennyi idő alatt alakul ki az aranyérbetegség?

A civilizációs betegségnek számító aranyeresség kialakulhat hirtelen, vagy akár nagyon lassan, évek alatt. Ez nagyban függhet attól, hogy melyik fajtájáról beszélünk és mik a kiváltó okai.

Aranyérbetegségnek azt a kórképet nevezzük, amikor a végbél záróizmánál elhelyezkedő vénás fonatok megnagyobbodnak, kifordulnak, véreznek, viszketnek vagy fájdalommal járnak. Két fajtája ismert, a külső és a belső aranyér. Gyakori tévhit, hogy csak az idősebb korosztályt érinti: nemtől függetlenül bármely életkorban kialakulhat, azonban nagyobb valószínűséggel akkor, ha valaki veleszületetten gyengébb kötőszövetekkel rendelkezik, vagy az életmódja hajlamosítja rá.

Az aranyér első tünetei Az aranyér rendkívül kellemetlen, de gyakori jelenség. Honnan tudhatjuk, hogy ezzel a betegséggel van dolgunk? Összegyűjtöttük a kór első tüneteit .

Külső aranyér: hirtelen kialakulhat

A külső aranyeres vénafonat a végbélnyílás körül helyezkedik el. Kóros állapotát a végbéltájékon elhelyezkedő, vénákban található vér pangása okozza, amelyet a genetikai hajlam, illetve a helytelen életmód, valamint egyoldalú táplálkozás idézhet elő. A rostban szegény élelmiszerek, a kevés folyadékfogyasztás, a gyakori székrekedés, a toaletten töltött hosszú idő, az ülőmunka, az elhízás - vagy a hasűri nyomást szintén fokozó terhességi időszak - mind előidézhetik a kialakulását, illetve felgyorsíthatják az állapotromlást. A külső, rögösödött aranyér és a bőr alatt keletkező bevérzés akár hirtelen, egyik percről a másikra is megjelenhetnek, folyamatosan feszítő, nyomódó fájdalomérzetet okozva.

A belső aranyér fokozatai

A belső aranyér a végbélben, a záróizom felett található és összeköttetésben áll a külsővel. Jellemzően először fájdalmatlan vérzéssel, valamint a végbél környéki viszketéssel hívhatja fel magára a figyelmet. Kezdetben az aranyeres csomó még kisebb, azonban ahogy növekszik - székelés közben vagy után - kifordulhat a végbélből; ekkor azonban még magától vissza is húzódik. Azonban, ha az állapot tovább romlik, az egyre nagyobb véna erősen vérzékennyé válik , nedvezik, és csak kézzel helyezhető vissza a végbélnyílásba.

Számos tényező befolyásolhatja, hogy milyen gyorsan fejlődik ki a betegség. Fotó: Getty Images
Számos tényező befolyásolhatja, hogy milyen gyorsan fejlődik ki a betegség. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegség utolsó stádiumban a gyulladt vénaköteg tartósan már nem marad a helyén. A kizáródó aranyér az erős fájdalom, váladékozás és vérzés mellett fokozottan hajlamossá válik a fertőzésekre is, ezért elengedhetetlen a szakorvosi segítség. Érdemes azonban megjegyezni azt is, hogy a kívül rekedt belső aranyér nem egyenlő a külső aranyérrel, még akkor sem, ha előrehaladott állapotban a végbélen kívül helyezkedik el. (A két különböző aranyérfajta megkülönböztethető onnan is, hogy míg a belsőt bélszövet, a külsőt bőrszövet fedi.)

Azonnal kezelni kell

Az állapotromlás megelőzése érdekében az aranyeret fontos már az első tünetek megjelenésekor kezelni. Ehhez a segítségünkre lehetnek a sebgyógyulást serkentő, a természetes védekezést növelő, gyulladáscsökkentő gyógynövények. Ilyen például a kamilla, a varázsmogyoró-levél és a körömvirág. A gyógyfüvek alkalmazhatóak ülőfürdőként, de a természetes hatóanyagok tisztított formában, kivonat, kenőcs vagy kúp változatban, koncentrált hatóanyag-tartalommal is elérhetőek. Azok a készítmények, amelyek szulfátot tartalmaznak, a sérült felületekhez kötődve, jól tapadó réteget képezve óvják a bőrt és a nyálkahártyát, így nemcsak a pillanatnyi tüneteken javítanak, hanem megelőzik az állapotromlást is.

Az elölt E. coli baktérium kultúrát tartalmazó kúpok és krémek szintén ajánlottak: képesek olyan immunválaszt kiváltani a szervezetben, amely fokozza az érintett szövetek természetes védekezőképességét. A vény nélkül kapható, diozmintartalmú gyógyszerekkel az érfalak általános állapotának javítására is lehetőség van. A növényi eredetű, szájon át szedhető tabletták amellett, hogy jelentősen képesek csillapítania fájdalmat, erősítik és rugalmassá teszik az érfalakat, serkentik a véráramlás, valamint gyulladásgátló és antioxidáns hatással is rendelkeznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra