Boldog párkapcsolatban élők esetében kisebb a szívinfarktus kockázata, mint magányosan élőknél vagy boldogtalan pároknál - állítja Jochen Jordan pszichológia professzor. A hesseni Bad Nauheim pszichokardiológiai klinikájának igazgatója szerint "az egyént tartósan megterhelő párkapcsolat okozta szívfájdalom tényleges szívproblémát idézhet elő".
Ha egy kapcsolat hosszabb időn át nem működik jól, akkor ez stresszt, bosszúságot és szomorúságot okoz mindkét fél számára. Ezek a tényezők negatív hatással vannak az emberi szervezetre, növelik a szívbetegség kockázatát - figyelmeztetett Jochen Jordan pszichlológia professzor.
A professzor elmondta, hogy a megbízható eredménnyel járó vizsgálatokat férfiakon végezték el, mivel hosszú időn át az volt a vélemény, hogy a férfiak hajlamosak szívkoszorúér megbetegedésekre. Ezek a vizsgálatok azt mutatták, hogy egyedül élő férfiaknál 2,9 százalékkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy tíz éven belül szívbetegek lesznek, mint a jó párkapcsolatban élő férfiaknál. Az 55 éves professzor szerint "férfiak számára a szilárd érzelmi kötődés szívük egészségét egyértelműen védelmező tényező".
Igaz ugyanakkor, hogy nemcsak a krónikusan problémás párkapcsolattal rendelkező férfiak esetében nagyobb a szívinfarktus kockázata, hanem olyanoknál is, akik a magukénál jóval magasabb képzettséggel rendelkező asszonnyal élnek együtt. Jordan szerint "egy asszony magas fokú képzettséget igénylő foglalkozása partnerénél a háromszorosára növeli a szívinfarktus kockázatát olyan férfiakhoz képest, akiknek az élettársa háziasszony, fizikai munkás vagy tisztviselő. Ebben a vonatkozásban nagyon lassan változik a világ, a férfiak nehezen viselik el a köztük és élettársuk közt fennálló nagy különbséget terén".
Nemzetközi tanulmányok azt mutatják, hogy egy párkapcsolat éppen úgy szerepet játszik szívbetegség keletkezésében, mint az infarktus utáni gyógyulásban."Egy évvel a szívinfarktus után 6,6 százalékos a halandóság a szilárd és boldog párkapcsolatban élő férfiaknál, míg a magányosan élő férfiak esetében ennek csaknem kétszerese, azaz 12,4 százalék" - mondta Jordan.
Szívbetegség után különböző a helyzet férfiaknál és nőknél. Nőknél ugyanis a párkapcsolat védőpajzs szerepe kevésbé meghatározó, mint férfiaknál. Az infarktus utáni túlélés aránya szilárd párkapcsolatban élő nőknél is magasabb ugyan, mint a magányosoknál és a párkapcsolat éppen olyan fontos a felépülésük szempontjából, mint a férfiaknál, de a kapcsolat nők esetében nem szükségképpen jelenti azt, hogy meg is szerzik a védettséget. A pszichológus rámutatott: a háztartás vezetése például továbbra is az infarktuson átesett asszony feladta marad, míg férfiak, ha megbetegedtek, átadják partnerüknek az őket terhelő kötelezettségeiket.